Home / Polityka / Serbia: Przy okazji 8. rocznicy śmierci Miloševicia wraca pytanie o powrót jego rodziny do kraju
milosevic

Serbia: Przy okazji 8. rocznicy śmierci Miloševicia wraca pytanie o powrót jego rodziny do kraju

11 marca minęła ósma rocznica śmierci byłego prezydenta Serbii, a wcześniej Socjalistycznej Republiki Jugosławii, Slobodana Miloševicia. Premier Serbii, Ivica Dačić, uznał, że jest to odpowiednia okazja by poruszyć temat powrotu rodziny byłej głowy państwa do kraju.

Żona Miloševicia, Mirjana Marković, opuściła Serbię 23 lutego 2003 roku, niecałe dwa lata po tym, jak jej mąż został zatrzymany. Syn Miloševiciów wyjechał już w 2000 roku. Teraz  żona i syn byłego prezydenta przebywają w Rosji, córka zaś mieszka w Czarnogórze.

Ivica Dačić został wywołany do komentarza przez lidera Socjalistycznej Partii Serbii, który to zarządał od władz kraju umożliwienia rodzinie byłego prezydenta powrotu do ojczyzny. Poruszywszy ten temat, Dačić podkreślił, że sprawa ma znaczenie prawne a nie polityczne.
– Pytanie jest, czy oni mogą, czy nie mogą wrócić, to znaczy, czy jest toczony proces czy też nie. Ktoś musiałby publicznie podać do wiadomości, czy ich rodzina jest na liście poszukiwanych. – mówił premier. Podkreślił, że nie chce nikogo zwalniać od odpowiedzialności, ale po wielu minionych latach należałoby wyjaśnić, kto jest winny a kto nie. Dodał także, że być może rodzina Miloševicia nie będzie chciała wracać do kraju, ponieważ jest rozczarowana stosunkiem Serbii do byłego prezydenta.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs, rts.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE