Home / Gospodarka / Przemysł / Serbia „rajem” dla przemysłu rozrywkowego

Serbia „rajem” dla przemysłu rozrywkowego

Serbia, będąc krajem tranzytowym, jest najprawdopodobniej jednym z najlepszych miejsc w Europie dla rozwoju przemysłu rozrywkowego, parków wodnych i parków rozrywki. Jednak jak zgodnie mówią uczestnicy konferencji „Ekonomia rozrywki – model inwestycyjny rozwoju ekonomicznego”, realizacja tego dochodowego biznesu w Serbii jest jak „walka z wiatrakami”. Liczni inwestorzy chcieli inwestować w serbską branżę rozrywkową, jednak bardzo szybko rezygnowaliz tego pomysłu tłumacząc, że Serbia jest państwem leni, jednocześnie bardzo wymagającym i drogim. Problemem są wysokie lokalne opłaty, słaba komunikacja z lokalnymi władzami oraz kryzys.

Wpływ, jaki przemysł rozrywkowy może mieć na państwo takie jak Serbia jest bardzo duży. Jako kraj tranzytowy Serbia posiada predyspozycje, dzięki którym ma duże szanse rozwijać tę gałąź gospodarki. Ponieważ jednak nie oferuje dogodnych warunków dla nowych inwestycji, to lokalne władze musiałyby przyciągnąć przyszłych inwestorów zapewniając im możliwość budowy nowych obiektów na specjalnych warunkach.

Dyrektorka firmy „Action Park Srbija” Tatjana Kos twierdzi, że w Serbii możliwy jest rozwój przemysłu rozrywkowego, a jego najlepszym przykładem jest miejscowość Jagodina, która stała się ciekawą atrakcją turystyczną dzięki wybudowaniu parku wodnego, muzeum figur woskowych oraz zoo. Według niej, najlepszym pomysłem jest budowanie takich obiektów w mniejszych miastach otrzymując zezwolenia od lokalnych władz. Sporą liczbę turystów przyciągnęły także parki wodne w miejscowościach Aranđelovac i Bački Petrovac.

 

Źródło: b92.net

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE