Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia ratyfikowała umowy z Rosją

Serbia ratyfikowała umowy z Rosją

rosja -praim.ru

Na piątkowym posiedzeniu serbski parlament ratyfikował umowę o kredyt  od Rosji na rozwój infrastruktury kolejowej na kwotę 800 mln USD oraz umowę na dostawy rosyjskiego gazu do 2021 roku.

Serbia zwróciła się do Rosji o kredyt w wysokości 1 mld USD jeszcze w 2008 roku. Porozumienie o przyznaniu kredytu zostało podpisane w kwietniu 2010 roku. Wtedy Serbia otrzymała pierwszą transzę w wysokości 200 mln USD na pokrycie deficytu budżetowego.

Pozostałe 800 mln USD Serbia przeznaczy na modernizację infrastruktury kolejowej. Kwota nie została jeszcze przekazana stronie serbskiej, ponieważ ta opóźnia przedstawienie dokumentacji projektowej. Kwota będzie przekazywana w ciągu pięciu lat przy oprocentowaniu 4,1% w skali roku. Natomiast termin spłaty kredytu Rosja wyznaczyła na 2031 rok.

Środki z kredytu będą przeznaczone na budowę i elektryfikację drugiej drogi linii kolejowej na odcinku Belgrad – Pančevo, modernizację serbskiego odcinka linii kolejowej Belgrad – Bar, rekonstrukcję sześciu odcinków linii kolejowej europejskiego korytarza kolejowego nr 10 o długości 111 km, budowę nowej linii kolejowej na odcinku Valjevo – Loznica, a także na zakup rosyjskich spalinowych zespołów trakcyjnych.

Ratyfikowana w piątek umowa na rosyjski gaz ziemny była podpisana w ubiegłym roku. Umowa przewiduje dostawy błękitnego paliwa do Serbii w latach 2012–2021 o wielkości 5 mld m3 rocznie. Obecnie Serbia zużywa około 2,5 mld m3 gazu rocznie. Na początku marca doradca ministra energetyki Serbii Petar Stanojević oznajmił, że Serbia planuje w 2013 roku zakup rosyjskiego gazu po cenie około  370 USD za tysiąc m3 gazu.

Źródło: ria.ru

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE