Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Reakcje na decyzję o zakazie Parady Równości

Serbia: Reakcje na decyzję o zakazie Parady Równości

Parada Równości nie zostanie jednak zorganizowana w Belgradzie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało oświadczenie, w którym donosi o zakazie zgromadzeń zaplanowanych na dzień 6 października br. Decyzję tę ogłosił Ivica Dačić, premier Serbii, na spotkaniu z ambasadorem Niemiec – Heinzem Wilhelmem z okazji Dnia Zjednoczenia Niemiec. Szef rządu dodał, że ani Unia Europejska ani inne państwa czy organizacje nie będę decydowały o tym, co będzie się działo w Belgradzie.

Zgromadzenia zaplanowane na sobotę 6 października zostały zabronione ze względów bezpieczeństwa. Wicepremier Aleksandar Vučić wyjaśnia, że zakaz przemarszu jest wyrazem troski państwa o bezpieczeństwo mieszkańców.

Decyzja serbskich władz wywołała komentarze przedstawicieli różnych organizacji oraz światowych mediów. Vincent Degert, szef delegacji UE w Serbii, skomentował, że wydanie pozwolenia na przemarsz parady nie jest warunkiem integracji Serbii z Unią Europejską, ale Europa jest zatroskana o to, że parada została zabroniona drugi raz z rzędu.

Paula Thiede, szefowa misji OBWE w Serbii, w specjalnym oświadczeniu podała, że mimo chęci zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa przez władze, rząd jest także odpowiedzialny za „konstytucyjnie zagwarantowane prawo do wolności zgromadzeń, wolności wyrażania poglądów, a także do ochrony przed jakąkolwiek dyskryminacją“.

Agencja Reuters donosi, że nowe władze w Serbii składające się z nacjonalistów i socjalistów, którzy w latach 90. współpracowali ze Slobodanem Miloševiciem, były pod presją Zachodu, by umożliwić organizację parady. Amerykańska Associaded Press zauważa, że decyzja władz Serbii była zgodna z poglądami Kościoła Prawosławnego i patriarchy serbskiego – biskupa Irineja. Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Serbii apelował do premiera Dačicia, by ten siłą swojego autorytety nie zgodził się na przemarsz parady i zakazał otwarcia wystawy „Ecce homo” autorstwa Elisabeth Ohlson Walln, na którą składają się zdjęcia przedstawiające Jezusa w otoczeniu homoseksualistów.

 

 

Źródło: seebiz.eu, b92.net, osce.org

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE