Home / Baklava / Historia / Serbia: Rehabilitacja Dražy Mihailovicia stała się faktem

Serbia: Rehabilitacja Dražy Mihailovicia stała się faktem

W ubiegły czwartek Sąd Najwyższy w Belgradzie zrehabilitował generała Dragoljuba Mihailovicia. Decyzją sądu serbskiemu oficerowi zostały przywrócone prawa obywatelskie, które odebrano mu podczas pokazowego polityczno-ideologicznego procesu w czasach reżimu komunistycznego w 1946 r. w Jugosławii.

Dowódca partyzantki związanej z królewskim rządem emigracyjnym Jugosławii został schwytany przez komunistów i oskarżony o współpracę z chorwackimi ustaszami i Niemcami. Proces odbył się 13 marca 1946 r., Draža Mihailović został skazany na śmierć i stracony dwa dni później.

Pierwszy wniosek dotyczący rehabilitacji Mihailovicia wniósł jego wnuk, Vojislav Mihailović w 2006r. Do wniosku w 2009r. przyłączyła się Serbska partia liberalna (Srpska liberalna stranka), członkowie Stowarzyszenia Jugosłowiańskiej Armii na Obczyźnie, Stowarzyszenie więźniów politycznych i ofiar reżimu komunistycznego, etc.

W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że poprzedni proces Mihailovicia nie odbywał się zgodnie z prawem. Powiedział także, że oskarżonemu podczas procesu często przerywano i nie mógł wiele wyjaśnić oraz podkreślił, że był sądzony przez członków Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii (NVOJ), przeciwko której walczył. Nie miał prawa złożyć odwołania od wyroku, a po dwóch dniach rozstrzelano go w tajemnicy. Aktualnie Dragoljub Mihailović nie posiada własnego grobu, trwają poszukiwania miejsca jego rozstrzelania.

Od obecnego wyroku nie przysługuje odwołanie, jest prawomocny.

źródła: slobodnaevropa.org, ba.n1info.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE