Home / Gospodarka / Nieruchomości / Serbia: rekonstrukcja budynku Sztabu Generalnego ma się zacząć przed końcem roku
Zbombardowane budynki w Belgradzie - b92.net

Serbia: rekonstrukcja budynku Sztabu Generalnego ma się zacząć przed końcem roku

16 lat po bombardowaniach Serbii przez NATO mają zacząć się prace nad rekonstrukcją jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków zniszczonych w czasie tego nalotu. Mowa o belgradzkim Sztabie Generalnym.

Do końca 2015 roku ma zakończyć się proces zamówień publicznych, a wtedy, do zrujnowanego budynku mają wejść fachowcy. Eksperci przekonują, że duża część Sztabu musi zostać całkowicie wyburzona – między innymi betonowa konstrukcja. Na ten cel (oczyszczenie 2300 metrów kwadratowych) Ministerstwo Obrony zapewniło już odpowiednie środki.

Marijana Stupar z Ministerstwa przekonuje, że wyburzony zostanie jedynie budynek A, który jest już ruiną. Reszta obiektu ma pozostać nietknięta, a po wyburzeniu budynku A cały Sztab ma wrócić do pierwotnego wyglądu.

O przeznaczeniu obiektu będzie decydował rząd Serbii, ponieważ Ministerstwo Obrony jest jedynie jego użytkownikiem. Nie wiadomo, czy budynki pozostaną własnością państwa, czy przejdą w ręce prywatnego inwestora.

Budynek wiele lat niszczał, ponieważ jako projekt znanego architekta, Nikoli Dobrovicia, został uznany za pomnik kultury co uniemożliwiało jakiekolwiek prace budowlane. Dziś zdobyto wszelkie niezbędne pozwolenia i prace nad rekonstrukcją mogą ruszyć pełną parą.

Źródła: b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE