Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Rekonstrukcja rządu na początku przyszłego roku
nikolic-vucic-dacic-foto-beta-1359797027-250755

Serbia: Rekonstrukcja rządu na początku przyszłego roku

Do końca stycznia dojdzie do rekonstrukcji rządu Serbii, ogłosił wicepremier i minister spraw wewnętrznych Ivica Dačić. W wywiadzie dla telewizji TV Pink powiedział „Rekonstrukcja będzie, dlatego, że chce tego premier”.

Dačić zdementował spekulacje, które od kilku dni pojawiały się w mediach, między innymi mówiące o zmianie na stanowiskach ministrów finansów, gospodarki i edukacji. Zmiany będą, ale nie takie, jakie zapowiadają dziennikarze. Po wyborach w marcu do zmian w rządzie doszło raz, w lipcu, kiedy to dotychczasowego ministra finansów, Lazara Krsticia, zastąpił Dušan Vujović.

W trakcie wywiadu wicepremier poruszył też temat sporu między prezydentem, Tomislavem Nikoliciem, a ambasadorem Niemiec, Heinzem Wilhelmem, którego zdaniem przyznanie przez serbski rząd niepodległości Kosowa jest warunkiem wejścia do UE. Zdaniem Dačicia nie może to być warunek biorąc pod uwagę, że sama Unia nie jest jednomyślna w tej kwestii. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu Aleksandar Vučić porozmawia z ambasadorem o tej kwestii.

O przywództwie Serbii w OBWE Dačić mówił jako o widocznej zmianie położenia jego kraju na arenie międzynarodowej oraz zaufaniu, jakim Serbia została obdarzona. Jego zdaniem to nie tylko wielka szansa, ale też wielkie wyzwanie.

Źródła: tanjug.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE