Home / Polityka / Serbia: Rekonstrukcja rządu prawdopodobnie w przyszłym tygodniu
dacic - b92.net

Serbia: Rekonstrukcja rządu prawdopodobnie w przyszłym tygodniu

Autorka: Aleksandra Szmurlik

Model rekonstrukcji rządu zostanie przedstawiony Radzie Ministrów w przyszłym tygodniu. Według słów premiera Ivicy Dačici będzie to: „Poważny proces, tworzony przez poważnych ludzi w poważny sposób” i będzie on miał na celu poprawienie funkcjonowania władzy wykonawczej. Teoretycznie istnieje możliwość, że plan rekonstrukcji się nie powiedzie i zakończą go przedterminowe wybory, jednak jak twierdzi serbski premier: „W praktyce jest to prawie niemożliwe”. – Wybory teraz tylko by zatrzymały rozwój Serbii, a to nie leży w niczyim interesie. Myślę, że możemy zrobić wiele w temacie ożywienia gospodarczego, a na wybory zawsze będzie czas – dodaje premier.

Cele i zasady na podstawie, których rząd będzie dokonywał przebudowy poznamy już 14 lipca, a tydzień później także i ustalenia dotyczące zmian kadrowych. Jakie zmiany mogą wchodzić w grę? Tego premier nie chciał powiedzieć, podkreślając, że taką decyzje podejmą władze SPS (Socjalistycznej Partii Serbii), ale najpierw trzeba ocenić pracę każdego z ministrów. Nie udało się zatem potwierdzić spekulacji na temat usunięcia ministra transportu, Milutina Mrkonjicia i ministra edukacji Žarko Obradovicia, a także informacji o rzekomych roszadach między nim samym a wicepremierem Aleksandrem Vučiciem.

Jak donosi „Kurier” SNS (Serbskiej Partii Postępowej) oczekuje od SPS, że do dymisji podadzą się nie tylko Mrkonjić, ale także Žarko Obradović i Slavica Djukic Dejanović. „Novosti” natomiast poinformowały, że na posiedzeniu Prezydium i Zarządu Głównego Vučić zaproponuje zmiany na stanowiskach Gorana Kneževicia, Bratislava Petkovicia i Alisy Marić. Posiedzenie prezydium URS (Zjednoczone Regiony Serbii) przewidziane jest na początek następnego tygodnia. Dziś już wiadomo, że wszyscy trzej członkowie rządu – Mladjan Dinkić, Suzana Grubješić i Verica Kalanović – spełnili oczekiwania jakie im stawiano w czasie pierwszego roku sprawowania mandatu. URS zaproponuje natomiast zmiany niektórych sekretarzy, wiceministrów oraz dyrektorów spółek publicznych.

Wicepremier Vučić, podobnie jak premier Dačić, wyraził nadzieję, że rząd sprosta planom rekonstrukcji, koalicjantom uda się dojść do porozumienia i uniknie wcześniejszych wyborów.

Jak pisze dziennik „Novosti” rzad po rekonstrukcjach będzie miał 5 głównych celów – intensyfikacja działań związanych z początkiem negocjacji z UE, zmniejszenie bezrobocia, reformy systemu emerytalnego, przedsiębiorstw publicznych i administracji publicznej, jak również ciągła walka z przestępczością i korupcją.

 

Źródło: tanjug.rs, pressonline.rs

KOMENTARZE