Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Restrykcje energii elektrycznej z powodu suszy

Serbia: Restrykcje energii elektrycznej z powodu suszy

Susza i wywołane nią obniżenie stanu wód w Serbii i regionie oznaczają problemy z produkcją energii oraz prowadzą do nieuchronnego kryzysu energetycznego. Ten ostatni z kolei może spowodować, że już tej zimy mieszkańcom Serbii i innych krajów bałkańskich trudno będzie znaleźć wiarygodnego dostawcę energii elektrycznej.
Serbska spółka energetyczna EPS już od dwóch i pół miesiąca nie eksportuje wyprodukowanej przez siebie energii, a przeznacza ją na zmniejszenie niedoborów energetycznych w kraju. Nie ma również co liczyć, że sytuacja ta poprawi się w ciągu następnych miesięcy. Bardziej prawdopodobne jest, że EPS będzie musiał importować prąd z zagranicy, zwłaszcza że rozpoczęcie sezonu grzewczego nastąpi za ok. 3 miesiące.
Problemy systemów elektroenergetycznych na Bałkanach trwają w zasadzie nieprzerwanie od lutego br., kiedy region dotknęły wyjątkowo niskie temperatury. W krajach bałkańskich wdrożono wówczas nadzwyczajne programy oszczędnościowe na rzecz zapewnienia dostaw energii elektrycznej na rynku wewnętrznym, a Bośnia i Hercegowina oraz Serbia dodatkowo wprowadziły ograniczenia dostaw prądu do odbiorców przemysłowych.

 

Źródło: blic.rs, akter.co.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE