Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: Rolnictwo szansą na rozwój współpracy gospodarczej z Austrią

Serbia: Rolnictwo szansą na rozwój współpracy gospodarczej z Austrią

Istnieje wiele możliwości zwiększenia współpracy gospodarczej między Serbią i Austrią, stwierdzili zgodnie ministrowie rolnictwa Dušan Petrović i Nikolaus Berlakovich podczas poniedziałkowego spotkania w Wiedniu.

Głównym tematem rozmów były zbliżające się Międzynarodowe Targi Rolnicze w Nowym Sadzie (12-18 maja 2012 – przyp. red), w których Austria weźmie udział jako kraj partnerski. Pierwszego dnia imprezy odbędzie się dyskusja poświęcona ekologii, przyszłości rolnictwa oraz perspektywom współpracy.

Austria jest jednym z wiodących producentów żywności ekologicznej, na którą wciąż rośnie popyt w krajach Unii Europejskiej. Wspólne działania w tym kierunku oznaczałyby dla Serbii szansę rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw z branży produkcji i przetwarzania żywności.

– Nadanie Serbii statusu kandydata do UE jest dla zagranicznych inwestorów zachętą do działania, co potwierdza zainteresowanie Austrii – przekonywał Petrović.

Wymiana handlowa między dwoma krajami wciąż rośnie. W zeszłym roku serbski eksport na rynek austriacki przyniósł dodatkowo 60 mln USD zysku.

Źródło: rts.rs, sajam.net

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE