Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Rozbudowa dróg i autostrad priorytetem w 2012 r.

Serbia: Rozbudowa dróg i autostrad priorytetem w 2012 r.

 W 2012 roku Serbia przeznaczy ok. 800 mln EUR na budowę i rekonstrukcję dróg.  Przedsiębiorstwo publiczne Putevi Srbije wyda ok. 300 mln EUR na odnowę i 100 mln EUR na utrzymanie dróg, natomiast spółka Koridori Srbije zabezpieczy od 350 do 400 mln EUR (z czego 100 mln będzie pochodziło z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a 130 mln z Europejskiego Banku Inwestycyjnego). Mimo to na rekonstrukcję wszystkich dróg głównych zabraknie przynajmniej 2 mld EUR.

W budżecie brakuje też pieniędzy na dokończenie budowy Korytarza 11 na odcinku Belgrad – Čačak [Korytarz 11 – autostrada o dł. 380 km, wiodąca od rumuńskiej do czarnogórskiej granicy – przyp. red.]. Dla Serbii jest to bardzo istotna trasa, najbardziej ruchliwa w tym rejonie. Prace rozpoczęte w 2011 r. zostały sfinansowane przez państwo, gdyż większość zagranicznych banków nie chciała udzielić kredytu na budowę trasy biegnącej wyłącznie przez zachodnią Serbię, niepołączonej z siecią dróg europejskich. W tej sprawie trwają rozmowy z Turcją i Azerbejdżanem, informuje serbskie Ministerstwo Infrastruktury i Energetyki. Jak twierdzą specjaliści przedsiębiorstwa Putevi Srbije, udzielenie kredytu lub koncesji dla na budowę, umożliwiłoby podwójne zyski w skali roku.

Wschodni odcinek Korytarza 10 z Niszu do Dimitrovgradu zostanie wybudowany do końca 2014 r., a południowy z Leskovaca do macedońskiej granicy do końca 2015 roku. W nadchodzących latach finanse na budowę autostrad nie będą pochodziły z budżetu państwa, ale bezpośrednio ze środków samorządów lokalnych. W 2012 roku należy zakończyć dokumentację projektową na budowę autostrady łączącej Korytarz 10 i 11 (Pojate – Preljina –Požega) oraz trasy Obrenovac – Belgrad.

Pod względem rozwoju infrastruktury rok 2011 można uznać za udany, uważa dyrektor spółki Koridori Srbije Mihajlo Mišić. Serbia mimo trudności zakończyła budowę autostrady przez Wojwodinę – 88. km odcinka z Horgosz do Nowego Sadu, jak i budowę nowego mostu na Dunaju w miejscowości Beška. Dodatkowo wybudowano około 180 km  Korytarza 10.

 

Tekst: blic.rs, emg.rs, rts.rs, zdjęcie: blic.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE