Home / Polityka / Serbia rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE
Serbia-UE bizlife.rs

Serbia rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE

We wtorek Serbia zrobiła kolejny krok w relacjach z Unią Europejską i rozpoczęła negocjacje akcesyjne ze Wspólnotą. – Serbia swoją historią, swoimi ofiarami zasłużyła, by postrzegać ją jako część Europy. Dzisiaj się to stało. Ten dzień będzie upamiętniony, jeśli go wykorzystamy tak, jak trzeba – poinformował prezydent Serbii Tomislav Nikolić za pośrednictwem Twittera.

- Chwalę Serbię za jej upór jeśli chodzi o reformy i postęp, którego dokonała w czasie ostatnich lat – mówił we wtorek w Brukseli Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Przepustką do rozpoczęcia negocjacji było podpisane w kwietniu ubiegłego roku porozumienie Belgradu z Prisztiną, które reguluje status społeczności serbskiej na terenie Kosowa. Jak zapewnia serbska władza, porozumienie to nie jest jednoznaczne z uznaniem niepodległości Kosowa.

Choć przed Serbią jest jeszcze długa droga do członkostwa, to wicepremier Aleksandar Vučić  w wywiadzie dla serbskiej telewizji publicznej RTS wyjaśnia, co zyskali Serbowie po rozpoczęciu negocjacji. – Mieszkańcy Serbii otrzymali przyszłość inną i lepszą od tej, którą mieliśmy od kilku miesięcy i dla wszystkich jest jasne, że jest ona na wyciągnięcie ręki – twierdzi Aleksandar Vučić. – Możemy doprowadzić do tego, że nasza Serbia będzie lepszym miejscem do życia dla naszych dzieci, że zapewnimy im inną, lepszą perspektywę, że nasze szkoły i szpitale będą lepiej wyposażone, że będziemy mieć więcej komputerów w naszych szkołach, że będziemy mogli zapewnić więcej miejsc pracy, bo jednocześnie to jest dobry sygnał dla inwestorów, którzy teraz będą wiedzieli, że Serbia jest bezpieczna jeśli chodzi o inwestowanie – dodaje wicepremier.

Vučić przewiduje, że referendum dotyczące przystąpienia do Unii Europejskiej mogłoby się odbyć w Serbii w 2019 roku. Dzisiaj trudno jeszcze podać dokładną datę przystąpienia Serbii do UE, ale władza postawiła sobie za cel zakończenie negocjacji do 2018 roku. Rządzący oczekują także, że w roku 2020 Serbia zostanie kolejnym członkiem Wspólnoty.

rts.rs, tanjug.rs, politika.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE