Home / Polityka / Serbia: Rozpoczęły się rozmowy u prezydenta ws. kształtu nowego rządu

Serbia: Rozpoczęły się rozmowy u prezydenta ws. kształtu nowego rządu

Zaprzysiężony 31 maja na prezydenta Republiki Serbii Tomislav Nikolić wyznaczył w bieżącym tygodniu rozmowy z liderami zwycięskich partii ws. kształtu nowego rządu. Rozpoczął je dziś od spotkania z przewodniczącym Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Aleksandrem Vučiciem, którego ugrupowanie w majowych wyborach uzyskało najlepszy wynik – 24,04 proc.
Vučić poinformował prezydenta, że jako pierwszą do rozmów koalicyjnych zamierza zaprosić Serbską Partię Socjalistyczną (SPS; trzeci wynik wyborczy – 14,53 proc.), proponując wspólne sformowanie dwunastu ministerstw, prace nad nową ustawą o zamówieniach publicznych oraz pakietem reform rządowych i ministerialnych, a także z fotelem premiera dla Jorgovanki Tabaković z SNS. Dodał przy tym, że trzecim partnerem koalicyjnym mogłaby zostać Serbska Partia Demokratyczna (DSS) – tak sformowana koalicja dysponowałaby 138 miejscami w 250-osobowym parlamencie.
Rozmowy Nikolicia potrwają do końca tygodnia, a mandat do utworzenia rządu powierzy liderowi tej partii, która będzie w stanie sformować koalicję złożoną z co najmniej 126 parlamentarzystów. Jak podkreśla prezydent, ze względu na trudną sytuację społeczną i gospodarczą w kraju, nowy rząd powinien zostać powołany jak najszybciej, a jego priorytetem stać się powinno utworzenie nowych miejsc pracy, korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz przyciągnięcie nowych inwestorów z kraju i zagranicy.

 

Źródło: tanjug.rs, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE