Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Rozstrzygnięto część konkursową Targów Książki w Belgradzie

Serbia: Rozstrzygnięto część konkursową Targów Książki w Belgradzie

Czwartego dnia 56. Międzynarodowych Targów Książki w Belgradzie przyznano nagrody w kategoriach: wydawca, projekt wydawniczy i książka dziecięca. Jury w składzie: filozof Ivan Milenković, opiekun programu kulturalnego Narodowej Biblioteki Serbii Svetlana Gavrilović, krytyk Tijana Spasić, projektant Lazar Bodroža i pisarz Nenad Milošević, dokonało wyboru spośród książek wydanych w języku serbskim, zaprezentowanych na tegorocznej edycji imprezy.
Tytuł wydawcy roku 2011 otrzymało wydawnictwo Fabrika knjiga z Belgradu, „które od lat nie poddaje się wymaganiom rynku i nie rezygnuje ze swojej charakterystycznej polityki wydawniczej”. Redaktor naczelny wydawnictwa Dejan Ilić powiedział, że nagrodę dedykuje Ivanovi Čoloviciowi i serii „Biblioteka XX wieku”, w ramach której w czasie czterdziestu lat istnienia wydano 200 tytułów.
Za najlepszy projekt wydawniczy uznano opracowanie „Stripovi koji smo voleli” („Komiksy, które uwielbialiśmy”) autorstwa Živojina Tamburicia, Zdravko Zupana i Zorana Stefanovicia, wydane przez Omnibus. Według jury jest to projekt, który analizuje, systematyzuje i popularyzuje dwudziestowieczną twórczość komiksową z całego obszaru byłej Jugosławii.
W kategorii książka dziecięca, nagrodzono „Rusvaj” Igora Kolarova w wydaniu Bookland-u, książkę „niezwykle kreatywną, opowiadającą o przyjaźniach, podróżach i pisaniu książek”.
Specjalne wyróżnienie otrzymała książka, wydana przez Red Box i zagrzebskie wydawnictwo Sandorf, „Povijest gej i lezbijskog života i kulture”, prezentująca antropologiczny aspekt homoseksualizmu na przestrzeni wieków.
Po raz pierwszy w historii targów „specjalnym gościem” nie jest kraj, a język. 56. Międzynarodowe Targi w Belgradzie odbywają się pod znakiem języka portugalskiego, a przemówienie podczas uroczystego otwarcia wygłosił pisarz Mia Cuoto z Mozambiku. Impreza, w której udział bierze ponad 800 wydawców z 27 państw, zakończy się w niedzielę 30 października.

Tekst: rts.rs, tanjug.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE