Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: Rozwój południowej Serbii priorytetem rządu Dačicia

Serbia: Rozwój południowej Serbii priorytetem rządu Dačicia

dacić-tanjug.rs

Na spotkaniu przedstawicieli władz z lokalnymi urzędnikami i przedsiębiorcami w Nišu, premier Ivica Dačić podkreślił, iż jednym ze strategicznych priorytetów rządu jest ekonomiczna odnowa i rozwój południowej części kraju. Premier wyraził obawę, iż dalsze zubożenie i wyludnienie tego regionu może być dla Serbii katastrofalne w skutkach. Silna Serbia nie będzie istnieć bez rozwiniętego południa, które stanowi „najbardziej patriotyczną” część kraju.

Południowa część Serbii może rozwinąć się tylko poprzez duże projekty strategiczne, które będą stymulowały postęp w całym regionie jak i kraju. Projekt ożywienia tej części jest projektem państwowym i ma być skończony w ciągu miesiąca, a pierwsze rezultaty powinny być widoczne i omówione po upływie pół roku. Plan ten nie zakłada rozwiązywania pojedynczych problemów lokalnych samorządów, ale projekt całościowy obejmujący wszystkie problematyczne tereny.

Kwestia południa stała się priorytetem ze względu na „najgorsze parametry ekonomiczne, a zarazem ogromne znaczenie strategiczne”, tłumaczył Dačić.– Jeśli nie zmienimy zachowania, Serbia nie będzie już rozmawiać o problemach Kosowa i gmin Bujanovaca, Preševa i Medvedja, ale będziemy mieli cały wyludniony obszar i to dla Serbii będzie katastrofalne w skutkach. (…) Południowa Serbia po prostu musi się rozwijać, bo jeśli nie to za 50 lat nie będziemy mieli o czym rozmawiać – mówił premier. Ivica Dačić zwrócił też uwagę obecnych na spotkaniu przedsiębiorców i władz lokalnych, by jak najlepiej wykorzystali fakt, że polityka władzy w Belgradzie nakierowana jest na rozwój południowych regionów kraju.

Według słów premiera celem spotkania była wymiana informacji na temat wszystkich instytucji rządowych zaangażowanych w opracowanie strategii oraz zatrzymanie negatywnych tendencji.

Obecna na spotkaniu Minister Rozwoju Regionalnego i Samorządów Lokalnych Verica Kalanović, wyraziła opinię, iż Bank Światowy nie jest zadowolony z tego jak samorządy wydają środki otrzymane poprzez zwiększenie transferów z poziomu centralnego. Minister dodała także, iż będzie rozmawiać z władzami lokalnymi by dołożono wszelkich, aby pieniądze wydawane były faktycznie na rozwój, a nie na przykład na wzrost wynagrodzeń w administracji, podróże służbowe czy nowe auta.

W spotkaniu wzięli udział także minister Goran Knežević i Žarko Obradović, wyrażając gotowość ich departamentów do współpracy, krajowy sekretarz w Ministerstwie Finansów i Gospodarki Dragijana Petrovicia-Radonjicia jak i przewodniczący Komisji  Koordynacji ds. Serbii Południowej, Zoran Stanković.

Południe Serbii to obszar, z którego codziennie migruje 37 mieszkańców, a w pięciu okręgach mieszka 13 proc. całej populacji kraju. Poziom bezrobocia wynosi 44,8 proc. Od 2001 roku co drugi zatrudniony stracił pracę, średnia pensja jest niższa niż średnia w Serbii. W 2012 roku średnia płaca na południu wynosiła 27 tys. RDS, a w kraju 41 tys. RDS.

 

Źródła: rts.rs, akter.co.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE