Home / Kultura / Serbia: Ruszyła kampania społeczna „Dbajmy o język serbski”
kul-kesic_620x0

Serbia: Ruszyła kampania społeczna „Dbajmy o język serbski”

W Serbii rozpoczęła się akcja zachęcająca obywateli do dbałości i troski o ich język ojczysty. Na bilbordach w Belgradzie pojawiły się najczęstsze błędy językowe Serbów oraz ich poprawne formy. Akcję promują znane osoby związane z literaturą, filmem, muzyką i dziennikarstwem. Kampania społeczna Negujmo srpski jezik odbywa się także za pośrednictwem telewizyjnych spotów.

Bohaterami plakatów zostali przedstawiciele świata kultury i sztuki: Anica Dobra, Aca Seltik, Tihomir Stanić, Ljubica Arsić, Dragan Ilić, Goran Gocić, Živana Šaponja Ilić, Zoran Kesić, Nataša Marković, Marčelo i Svetislav Goncić.

Troska o język ojczysty, jego pisownię to poważne i odpowiedzialne zadanie społeczne. Patrząc na to, jak wygląda dzisiaj nasz język, nasza kultura językowa, widać, że zabrakło nam pracowitości i wytrwałości – powiedział dr Veljko Brborić, kierownik Katedry Języka Serbskiego Wydziału Filologicznego w Belgradzie. Kampanię ogłoszono podczas spotkania w Bibliotece Miejskiej w Belgradzie. Według doktora Brboricia ważne jest to, jak mówimy i jak piszemy.

Jak pisze dziennik Novosti, zarówno kampania Negujmo srpski jezik, jak i walka o jakość języka serbskiego będzie kontynuowana oraz wzbogacona o nowe przykłady błędów językowych. Według gazety akcja powinna również trafić do szkół.

Język jest podstawowym elementem istnienia narodu. Żyjemy w czasach kiedy język cierpi, jest obiektem wielu ataków i wyzwań. Celem naszej akcji jest uświadomienie naszych rodaków na temat obecnej sytuacji. Żyjemy w czasach, kiedy język jest banalizowany. – powiedział sekretarz kultury Vladan Vukosaljević, jednen z pomysłodawców akcji.

źródło: novosti.rs 

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE