Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Są już wstępne wyniki wyborów parlamentarnych
SNS

Serbia: Są już wstępne wyniki wyborów parlamentarnych

Na podstawie przeliczonych 99% oddanych głosów, serbska Państwowa Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki wyborów. Niezależnie od tego jak zagłosowali obywatele należący do pozostałego 1%, znamy już zwycięzcę.

Według pierwszych obliczeń Serbska Partia Postępowa (SNS – Srpska napredna stranka) i koalicja, która się wokół niej utworzyła zdobyła niemal połowę wszystkich głosów. Kolejna jest Serbskia Partia Socjalistyczna Ivicy Dačicia (13%), następnie Partia Demokratyczna (6%) i Nowa Partia Demokratyczna – z niecałymi 6%.

Do parlamentu weszły także trzy partie mniejszości – Związek Węgrów Wojwodiny (SVM), Partia Akcji Demokratycznej Sandżaku (SAD Sandžaka) oraz albański ruch demokratyczny Rizy Halimiego.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.

Na zwycięską Serbską Partię Postępową Aleksandra Vučicia zagłosowało ponad 1,7 miliona uprawnionych wyborców, co oznacza, że partia dostanie 158 miejsc w Parlamencie. Na socjalistów zagłosowało ponad 400 tysięcy obywateli (44 miejsca), na demokratów około 215 tysięcy (19 miejsc), zaś na „nowych demokratów” – około 203 tysiące (18 miejsc). Jeśli chodzi o mniejszości, w Zgromadzeniu Narodowym zasiądzie 6 przedstawicieli mniejszości węgierskiej, 3 Boszniaków z Partii Akcji Demokratycznej Sandżaku oraz 2 posłów mniejszości albańskiej.

Dyrektor Krajowego Urzędu Statystycznego podał do wiadomości, że głosy z Kosowa i Metochii są wciąż liczone. Ostateczny wynik ma zostać ogłoszony najpóźniej 20 marca. Do urn poszło 53% wszystkich uprawnionych obywateli. Parlament w nowym składzie powinien zostać zaprzysiężony do 19 kwietnia.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE