Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Sejf Josipa Broza Tity otwarty!
Josip Broz Tito; abrasmedia.info

Serbia: Sejf Josipa Broza Tity otwarty!

W minioną środę (10 kwietnia br.) otwarty został skarbiec Narodowego Banku Serbii, gdzie przedstawiciele SFRJ złożyli rzeczy należące do prezydenta Josipa Broz Tito. Sejf zamknięty zaraz po śmierci Tity otworzyło po ponad trzech dekadach trzech członków Państwowej Komisji kierowanej przez profesora Olivera Anticia, doradcę prezydenta. Jak donosi gazeta „Novosti” w wydarzeniu uczestniczyli także doradca prezydenta Nikolicia, generał Milorad Simić oraz zastępca sekretarza generalnego Nenad Jevremović.

Zawartość Titowych sejfów pozostanie tajemnicą jeszcze przez kilka dni, do momentu stwierdzenia natury rzeczy znalezionych. Nie wiadomo, czego można się spodziewać po zawartości skarbca – czy będą to rzeczy osobiste prezydenta czy część z nich będzie można uznać za własność państwową. Jak przewidywano w jednym z sejfów znajduje się lista z wszystkimi rzeczami złożonymi w skarbcu, dlatego też głównym zadaniem komisji, przynajmniej na początku, będzie porównywanie zawartości ze spisem z listy. Także sprawdzenie ewentualnych braków lub niezgodności oraz poinformowanie sądu, które z dóbr można uznać za majątek państwowy.

Do otwarcia doszło z inicjatywy sądu pierwszej instancji w Belgradzie, przed którym toczy się sprawa spadkowa między potencjalnymi spadkobiercami majątku prezydenta. Pod koniec ubiegłego roku sąd zwrócił się do gabinetu prezydenta Serbii, jako następcy dawnej prezydencji, z prośbą o zbadanie skrytek sejfowych. Mimo to w otwarciu nie uczestniczyli  ani przedstawiciele sądu, ani prawnicy rodziny, choć prosili o to w oficjalnym piśmie. Jak wyjaśniono ich uczestnictwo byłyby niezgodne z prawem.

Innego zdania jest jednak wnuczka byłego prezydenta – Svetlana Broz, która była oburzona faktem, że nikt z sądu, ani rodziny nie uczestniczył w otwarciu. Tym bardziej, że to z ich inicjatywy doszło do tego wydarzenia. – Tu chodzi o zasadę, prezydent kraju, daje sobie prawo do powołania jakiejś niespójnej komisji, która badać będzie prywatną własność spadkobierców po zmarłym, o którą proces spadkowy trwa już dobre trzydzieści lat – mówiła Broz. Według niej prezydent Nikolić postawił się w tym przypadku ponad prawem. – Jeśli nam się nie uda (odzyskać dóbr znalezionych w skarbcu, przyp. red.), istnieje jeszcze Międzynarodowy Trybunał w Strasburgu, który podejmie ostateczną decyzję – dodała. Według jej słów adwokat przygotował już pozew przeciwko prezydentowi Tomislavovi Nikoliciovi za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i prawa do sprawiedliwego procesu oraz obrony spadku.

W odpowiedzi na zażalenia rodziny z sekretariatu gabinetu prezydenta napłynął list wyjaśniający, że z formalnego punktu widzenia przy otwieraniu sejfów nie była wymagana obecność rodziny czy sądu.

Wraz z otwarciem skarbca zaczęły się spekulacje o jego zawartości. Według jednej z wersji, wśród rzeczy w sejfie mogą znajdować się szczególnie cenne płótna olejne należące do serbskiej dynastii królewskiej. Inna wersja mówi o 11 workach złota oraz biżuterii.

Źródła: rs.seebiz.eu, balkans.aljazeera.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE