Home / Perspektywa rosyjska / Serbia: Šešelj powraca do gry
radikali

Serbia: Šešelj powraca do gry

Na wiosnę odbędą się protesty przeciwko obecnej władzy w Serbii, zorganizowane przez członków Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) – tak zadecydował lider partii, Vojislav Šešelj. Jego wystąpienie miało miejsce 24 stycznia w Čačaku. – Czekamy na wiosnę, kiedy się zazieleni i wtedy rozpoczniemy organizację mityngów. Obecna władza nie utrzyma się długo, ponieważ pęka w szwach. Do końca roku muszą się odbyć wybory. – powiedział.

Przyznał również, że po powrocie z Hagi rozpoczął odnowę i przywracanie porządku w partii. – Vučić i Nikolić są spaleni, ich czas się skończył. Widać to w wypowiedziach dyplomatów z zachodu i publikacjach zagranicznych mediów. Wywierane są na nich naciski, aby uznać niepodległość Kosowa i Metohii , a kiedy to zrobią, słuch po nich zaginie. – stwierdził lider SRS.

Šešelj krytykował głównie politykę ekonomiczną obecnego rządu, którą określił jako gorszą od wszystkich  poprzednich. Według niego potwierdza to zadłużenie państwa oraz zaniedbanie lokalnej gospodarki. Odniósł się również do możliwej współpracy z innymi partiami patriotycznymi, mówiąc, że SRS jest partią otwartą i gotową do tworzenia koalicji powyborczych z tymi, którzy są przeciwko wejścia Serbii do UE. – Przyszłością Serbii są silne więzi z Rosją, stworzenie wspólnego rynku, unii celnej i systemu obrony z tym państwem – powiedział.

Šešelj  wyznał, że jest wierny swoim antymonarchistycznym poglądom, ponieważ uważa, że demokratyczna republika to wytwór cywilizacji. Lider SRS odniósł się także do swojego pobytu w haskim więziemiu i prowadzonego tam przeciwko niemu procesu. Powiedział, że to upolityczniona procedura, a cała instytucja posiada antyserbski charakter.

 – Kwestionowałem oskarżenia Trybunału w Hadze przez wiele lat, ponieważ wiedziałem, że nie mogą mi przypisać ani jednej zbrodni wojennej. Wyroki wygłaszane w Hadze są polityczne, pełno w nich braków i błędów – stwierdził Šešelj, dodając, że nie wróci tam dobrowolnie. – Niech mnie aresztują współuczestnicy zbrodni, za którą mnie oskarżają – zakończył.

Jednocześnie podczas spotkania polityk dokonał promocji swoich książek napisanych podczas pobytu w Hadze: „Serbski naród musi wyzwolić Serbską Republikę Krajinę” oraz „Haska inauguracja mowy nienawiści”.

Proces Vojislava Šešelja przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze rozpoczął się w 2003 roku. Sąd przedstawił mu osiem zarzutów dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości oraz sześć zarzutów zbrodni wojennych.  W listopadzie ubiegłego roku Šešelj został tymczasowo  zwolniony z więzienia. Powodem był pogarszający się stan zdrowia chorującego na raka serbskiego polityka.

źródło: tanjug.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE