Home / Polityka / Serbia: Šešeljowie gratulują Le Pen

Serbia: Šešeljowie gratulują Le Pen

Przewodniczący Serbskiej Partii Radykalnej Vojislav Šešelj (od 2003 r. przebywający w haskim areszcie) oraz jego żona Jadranka, kandydatka na prezydenta z ramienia radykałów w majowych wyborach w Serbii, przekazali Marine Le Pen listy gratulacyjne z okazji wysokiego wyniku uzyskanego w I turze wyborów prezydenckich we Francji (17,9 proc. – 3. wynik po F. Hollande i N. Sarkozy).
Šešeljowie w swych listach podkreślają, że sukces szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego wskazuje na umocnienie się sił antyglobalistycznych w Europie, które są jedyną szansą na dostatnią i demokratyczną przyszłość Starego Kontynentu.
Serbskich radykałów oraz samych Šešeljów łączą z rodziną Le Pen nie tylko wspólne poglądy, ale i długoletnia przyjaźń, sięgająca jeszcze lat 90. Jean-Marie Le Pen, ojciec Marine i poprzedni przewodniczący Frontu Narodowego, pierwszą wizytę w Serbii złożył w 1997 r., gdy Vojislav pełnił funkcję prezydenta Zemunu – został mu wówczas przyznany tytuł jego honorowego obywatela. Kolejny raz Le Pen gościł w Serbii w 2006 r., cztery lata później wycofał się z życia politycznego.

 

Źródło: mondo.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE