Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Smederewska huta żelaza ponownie uruchomiona

Serbia: Smederewska huta żelaza ponownie uruchomiona

Po niespełna miesięcznej przerwie spowodowanej brakiem surowców, „Železara Smederevo” wraca do pracy. Pierwszy wielki piec został wygaszony jeszcze przez poprzedniego właściciela – U.S. Steel – w lipcu 2011 roku. Pracę drugiego wstrzymano 10 lutego, po tym jak transport rudy i koksu został zablokowany na zamarzniętym Dunaju. Około 4 tys. pracowników udało się wówczas na przymusowe urlopy.

Wczoraj, po dostarczeniu odpowiedniej ilości surowców, uruchomiono jeden z pieców, a przygotowania do rozpoczęcia regularnej produkcji zbliżają się ku końcowi.

Proces produkcji powinien zostać znormalizowany około czwartku, natomiast przeróbka na zimno i gorąco będzie możliwa dopiero 15 marca. Szacuje się, że pod koniec miesiąca ilość wyprodukowanej stali wyniesie 51 tys. ton. Część zamówień pochodzi od nowych, krajowych zleceniodawców, informuje „Politika”.

Mimo radości z powrotu do pracy, robotnicy obawiają się, że zakładowi grozi upadłość.

Pod koniec stycznia serbski rząd odkupił „Železarę Smederevo” od wycofującej się z europejskiego rynku amerykańskiej firmy U.S. Steel, o czym informowaliśmy na łamach portalu balkanistyka.org. Od tego momentu działalność huty jest finansowana z budżetu państwa.

Źródło: politika.rs, tanjug.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE