Home / Polityka / Serbia: SNS zawalczy o media publiczne?

Serbia: SNS zawalczy o media publiczne?

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=07&dd=19&nav_category=11&nav_id=627892

Przedwyborcza obietnica Aleksandra Vučicia, p.o. lidera Serbskiej Partii Postępowej (SNS), najprawdopodobniej nie zostanie spełniona. Na stanowisku dyrektora stacji RTS pozostanie Aleksandar Tijanić, jej obecny dyrektor.

Tijanić zostanie na stanowisku do wygaśnięcia swojego mandatu, czyli jeszcze półtora roku. Decyzja jest efektem rozmowy Vučicia z dyrektorem stacji RTS. Wiadomość o tym, że w mediach publicznych nie będzie zmiany na najwyższym szczeblu podał serbski dziennik „Blic”. Tijanić na razie nie chce komentować tej informacji i mówi, że to Rada Nadzorcza RTS decyduje o jego przyszłości, a on o zmianie na pewno dowie się ostatni, a i to nie osobiście, ale z mediów.

Aleksandar Tijanić został dyrektorem stacji RTS w 2004 roku za rządów Vojislava Koštunicy. Po wyborach w roku 2008 miała nastąpić zmiana dyrektora, ale tak się nie stało. Ponownie na funkcję dyrektora RTS wybrano go w 2010 roku, po tym jak ogłosił, że nie zamierza kandydować na to stanowisko.

Serbska Partia Postępowa w trakcie kampanii wyborczej zarzuciła telewizji RTS, że ta pośrednio wspiera Borisa Tadicia, drugiego kandydata na stanowisko prezydenta Serbii. Tomislav Nikolić 13 maja był gościem programu publicystycznego telewizji RTS „Reč na reč“ (formułą zbliżonego do „Kropki na i” Moniki Olejnik), w którym stwierdził, że w programach stacji jest „obrażany, napadany i traktowany w nierównoprawny sposób”. Telewizja w oficjalnym komunikacie wydanym przez Kolegium RTS powiadomiła, że słowa Nikolicia, które wtedy padły, przekroczyły tolerowany poziom oskarżeń i nieprawdy o pracy telewizji, a także podważyły profesjonalizm prezentera.

 

 

Źródło: blic.rs, b92.net, seebiz.eu

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE