Home / Polityka / Serbia: SNS zyskuje popularność

Serbia: SNS zyskuje popularność

Z raportu opublikowanego przez serbską agencję badań marketingowych „Faktor plus” wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ubiegły poniedziałek (17 grudnia), Serbską Partię Postępową (SNS) poparłoby 35,6 proc. głosujących. To o ponad 12 proc. więcej niż podczas tegorocznych majowych  wyborów, kiedy to koalicja „Poruszmy Serbię” z Serbską Partią Postępową na czele zyskała 24,04 proc.  głosów.

Według wyników badania pozostałe partie zyskałyby: Partia Demokratyczna (DS) – 18, 2 proc. (koalicja  „Dla lepszego życia – Boris Tadić” z DS na czele uzyskała w majowych wyborach 22, 11 proc.), koalicja Socjalistycznej Partii Serbii z Partią Zjednoczonych Emerytów i Niepodzielną Serbią (SPS-PUPS-JS) – 13,1 proc. (w majowych wyborach 14,53 proc.), Demokratyczna Partia Serbii (DSS) – 7,4 proc. (7 proc. w maju). Do parlamentu weszłyby również Zjednoczone Regiony Serbii (URS) i Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP) obydwie z wynikiem po 5,2 proc. W majowych wyborach partie te miały odpowiednio 5,49 proc. i 6,52 proc. (LDP było w koalicji „Preokret”).

Vladimir Pejić, dyrektor „Faktor plus” twierdzi, że przyczyną wzrostu poparcia dla SNS są pozytywne rezultaty walki z korupcją. Przykładem może być zatrzymanie Miroslava Miškovicia, jednego z najbogatsyzch Serbów. Jeżeli poparcie dla partii przekroczy 40 proc., będzie to oznaczało, że SNS może osiągnąć absolutną większość w parlamencie.

Co czwarty ankietowany (24 proc.) uważa, że władza w dużym stopniu zaczęła spełniać obietnice wyborcze, 47 proc. ankietowanych uważa, że tylko częściowo zaczęła spełniać obietnice, a 14 proc. twierdzi, że partia jeszcze nie podjęła się spełniania przedwyborczych obietnic, ale ma nadzieję, że zacznie.

Działania władzy pozytywnie ocenia także brytyjski tygodnik „The Economist“. Gazeta pozytywnie ocenia gest Tomislava Nikolicia, który 9 grudnia zapalił świeczkę w synagodze w Belgradzie podczas żydowskiego festiwalu Chanuka. Brytyjskie pismo chwali także Ivicę Dačicia za próbę ułożenia stosunków z Kosowem. Innym chwalonym politykiem jest Aleksandar Vučić, który zapowiadał walkę z korupcją, a teraz swoje plany wciela w czyn. Co prawda Unia Europejska przełożyła datę rozpoczęcia rozmów o członkowstwie Serbii w UE, ale jeśli Serbia utrzyma tempo pozytywnych zmian, data ta może zostać wyznaczona wiosną 2013 roku.

Tymczasem rządząca dotąd Partia Demokratyczna utknęła w miejscu. Jej nowy lider Dragan Đilas, chcąc nadal pełnić funkcję burmistrza Belgradu, będzie musiał uzyskać poparcie Socjalistycznej Partii Serbii, co wywoła ostrą krytykę nie tylko w Belgradzie, ale także na szczeblu państwowym.

 

Źródła: tanjug.rs, economist.com, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE