Home / Społeczeństwo / Serbia: Solidarność z dziennikarzami z Charlie Hebdo
713199DE-93FA-4B27-8EE7-6A513439F2F7_w640_r1_s

Serbia: Solidarność z dziennikarzami z Charlie Hebdo

Podobnie jak w wielu innych miastach Europy i świata, także w Belgradzie 8 stycznia ludzie solidaryzują się z ofiarami zamachu w redakcji francuskiego pisma Charlie Hebdo. Dzięki inicjatywie Niezależnego Związku Dziennikarzy Serbii, mieszkańcy Belgradu zebrali się przy budynku Francuskiego Centrum Kultury, by zapalić znicze i zamanifestować swój sprzeciw wobec terroryzmu oraz solidarność z zamordowanymi.

Wśród zebranych przeważali dziennikarze, pracownicy mediów, artyści i studenci. Ludzie nosili transparenty „Stop mordowaniu dziennikarzy” oraz „Wszyscy jesteśmy Charlie”. Pamięć ofiar zamachu uczczono minutą ciszy, a z licznych palących się zniczy ułożono napis „Je suis Charlie”. Przewodniczący Związku Dziennikarzy przypomniał, że w ubiegłym roku zamordowanych zostało 118 dziennikarzy. – Strzelanie do dziennikarzy Charlie Hebdo i obywateli francuskich nie jest tylko strzelaniem do ludzi. To strzelanie do demokracji i naszego prawa do bycia dziennikarzami, do możliwości wykonywania naszej pracy bez przeszkód, do dawania sobie i innym podstawowego prawa człowieka – prawa do informacji – mówił Vukašin Obradović.

Wśród zgromadzonych obywateli pojawił się również na chwilę minister kultury, Ivan Tasovac. Pod budynek Francuskiego Centrum Kultury przybył też Jugoslav Vlahović, satyryk i karykaturzysta, który między innymi także żartował z islamu.

Nie tylko w Belgradzie ludzie wyszli na ulicę by oddać cześć zamordowanym. Także w Niszu i Kragujevacu zorganizowano podobne zgromadzenia.

Źródło: slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE