Home / Baklava / Historia / Serbia: Spór o prawdę historyczną. Proces rehabilitacji Dragoljuba Mihailovicia odroczony
Freska-Draza-Mihailovic-4

Serbia: Spór o prawdę historyczną. Proces rehabilitacji Dragoljuba Mihailovicia odroczony

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sądu Najwyższego w Belgradzie, tj. 27 lutego br. zdecydowano o odroczeniu procesu rehabilitacji generała Dragoljuba Mihailovicia.

Proces trwa od siedmiu lat. Jego celem jest uchylenie wyroku z 15 lipca 1946 roku, w którym zapadła decyzja o śmierci generała Mihailovicia oraz odebraniu mu praw obywatelskich.

Jak donosi belgradzki dziennik „Danas”, jeden z wnioskodawców procesu, Oliver Antić, który jest również doradcą prezydenta Serbii, przyznał, że zostały spełnione wszystkie wymogi prawne w kwestii rehabilitacji. – Nie wiemy co wydarzy się na rozprawie końcowej. Spełnione zostały wszystkie warunki, aby dokonano rehabilitacji. Prawo do szybkiego procesu jest gwarantowane przez konstytucję, a ten proces trwa już osiem lat, to przekracza wszelką miarę – powiedział przed dzisiejszą rozprawą Antić.

We wrześniu ubiegłego roku proces został odroczony na czas nieokreślony z powodu zmian z składzie sędziowskim. Wniosek o rehabilitację dowódcy Wojska Jugosłowiańskiego został złożony w 2006 roku, z inicjatywy jego wnuka Vojislava Mihailovicia, ale pierwsza rozprawa odbyła się dopiero w 2010 roku.

– Rehabilitacja Dražy Mihailovicia jest drogą do pojednania narodowego w oparciu o fakty historyczne, bazujące na prawdzie. Nie mam wątpliwości co do tego, że historyczna prawda zostanie po tym procesie wyprostowana – mówił dziś wnuk generała.

W międzyczasie do wniosku dołączyli: Serbska Partia Liberalna (Srpska liberalna stranka), Stowarzyszenie członków Wojska Jugosłowiańskiego w Ojczyźnie (Udruženje pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini), Stowarzyszenie więźniów politycznych i ofiar reżimu komunistycznego (Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima) oraz profesor prawa międzynarodowego Smija Avramov.

Dragoljub Mihailović był dowódcą 2 Armii Jugosłowiańskiej oraz generałem oddziałów partyzanckich Królewskiego Wojska Jugosłowiańskiego w Ojczyźnie (Czetnicy), które były podporządkowane rządowi Królestwa Jugosławii na emigracji. Po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczny rząd Jugosławii. Celem czetników było stworzenie jednolitego etnicznie państwa serbskiego, co wiązało się z utworzenie tzw. Wielkiej Serbii. Mihailović studiował razem z Charlesem de Gaullem, bliska pozostawała mu zachodnia myśl wojskowa. Był przeciwnikiem Tity, ideologii komunistycznej oraz uzależnienia państwa od ZSRR.

Postać Dragoljuba Mihailovicia wzbudza do dziś wiele kontrowersji. Niektóre środowiska uważają go za bohatera, inne za zbrodniarza. Faktem jednak jest, że oddziały czetnickie pod dowództwem Mihailovicia dokonywały czystek etnicznych na chorwackiej, czarnogórskiej i bośniackiej ludności cywilnej. Niektóre z nich mają znamiona ludobójstwa. Generał brał udział także w wojnach bałkańskich oraz dwóch wojnach światowych. Został odznaczony orderami wielu państw europejskich, m.in. Orderem Orła Białego.

W 1946r. Dragoljub Mihailović został oskarżony o kolaborację z Niemcami i zbrojne wspieranie działań okupantów. Po siedmiu dniach został skazany na śmierć przez rozstrzelanie.

źródła: telegraf.rs, telegraf.rs, avaz.ba

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE