Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Spotkanie ministrów infrastruktury

Serbia: Spotkanie ministrów infrastruktury

Serbski minister infrastruktury Milutin Mrkonjić i  jego czarnogórski odpowiednik Andrija Lompar spotkali się w sobotę w Belgradzie, gdzie rozmawiali o rozwoju dwustronnej współpracy w zakresie projektów podlegającym ich resortom. Obaj ministrowie rozmawiali przede wszystkim o przebiegu realizacji budowy autostrady z Belgradu do Baru.

Lompar zakomunikował podczas spotkania, że Czarnogóra wybrała konsultanta, którego zadaniem będzie określenie dokładnej trasy z Podgoricy na północ do granicy z Serbią, kto będzie ją finansował, a także tego, czy konieczna jest budowa autostrady, czy może wystarczy np. droga ekspresowa.
Czarnogórski minister wyraził też nadzieję, że do realizacji tego projektu uda się pozyskać środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz że budowa będzie finansowana nie tylko ze środków publicznych, ale również i prywatnych. Lompar oczekuje, że zatrudniony konsultant potwierdzi celowość budowy autostrady na uzgodnionej dotychczas trasie.

Z kolei serbski minister infrastruktury Milutin Mrkonjić oświadczył, iż po zakończeniu budowy odcinka Korytarza 10 (wiodącego z Gdańska do Aten), przecinającego Serbię z północy na południe, ukończenie Korytarza 11 (od granicy z Rumunią do Czarnogóry) stanie się dla rządu priorytetem.
Mrkonjić tłumaczył się z wcześniej niesprecyzowanej informacji, która sugerowała, że autostrada nie będzie przechodziła przez Sandżak.
– Serbia chce wybudować autostradę według wcześniej ustalonej trasy Belgrad-Čačak-Ivanjica-Boljare – oznajmił.
Minister poinformował że odcinek od Ljiga do Preljine, o długości nieco ponad 40 km, powstanie dzięki kredytowi udzielonemu przez Azerbejdżan.

Tekst: dan.co.me, tłum. Agata Zielińska, red. Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE