Home / Bałkany / Mniejszość węgierska / Serbia: Spotkanie Nikolicia z ambasadorami Francji i Węgier
nikolić

Serbia: Spotkanie Nikolicia z ambasadorami Francji i Węgier

We wtorek, 2 września, prezydent Serbii, Tomislav Nikolić spotkał się z odchodzącymi ze swoich stanowisk ambasadorami Węgier oraz Francji. François Xavier Deniau oraz Oskar Nikovic niebawem kończą pracę w ambasadach swoich krajów.

W czasie spotkania politycy wymienili się wieloma uprzejmościami i deklaracjami – prezydent Nikolić podziękował między innymi francuskiemu ambasadorowi za pomyślną współpracę i dodał, że Francję łączą z Serbią głębokie, historycznie uwarunkowane, przyjacielskie stosunki. Dziękując sojusznikowi jednocześnie, mimochodem wyraził żal, mówiąc o tym, że „Serbia może dzisiaj liczyć na Francję bardziej, niż wcześniej”. Wyraził też wdzięczność za francuską pomoc ofiarom tegorocznych powodzi. – Serbia jest kluczowym państwem na Bałkanach i widzimy w niej partnera w UE – zreflektował się François Xavier Deniau. Pochwalił też regionalną politykę zagraniczną Nikolicia, zauważając, że relacje między byłymi jugosłowiańskimi republikami stale się poprawiają.

W czasie dyplomatycznego spotkania, Tomislav Nikolić podziękował także ambasadorowi Węgier, nie tylko za owocną współpracę, ale także za duży wpływ w pojednanie obu narodów, które serbski prezydent nazwał przełomowym. – Pokonaliśmy uprzedzenia – powiedział Nikolić. Politycy rozstali się nie tylko w atmosferze przyjaźni, ale także pewnego rodzaju pojednania.

Źródła: tanjug.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE