Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia: Spotkanie prezydenta Nikolicia z papieżem Franciszkiem. Watykan nadal nie uznaje niepodległości Kosowa
mondo.rs
mondo.rs

Serbia: Spotkanie prezydenta Nikolicia z papieżem Franciszkiem. Watykan nadal nie uznaje niepodległości Kosowa

Podczas swojej jednodniowej wizyty w Rzymie prezydent Serbii Tomislav Nikolić spotkał się z papieżem Franciszkiem. – Watykan nie zmienia zdania w kwestii nieuznawania niepodległości Kosowa – powiedział po spotkaniu Nikolić.

Po rozmowie z papieżem prezydent Nikolić wyraził swoje zadowolenie z postawy Franciszka, zwłaszcza z faktu, że człowiek znany z budowania zgody między ludźmi pozostaje nieugięty w tej ważnej dla Serbii kwestii. Tomislav Nikolić twierdzi, że papież ma pełną świadomość wydarzeń w tym regionie, zwłaszcza sytuacji w jakiej byli tam chrześcijanie oraz katolicy. Rozmowa dotyczyła również chrześcijańskiej spuścizny na terenie Kosowa i Metochii, mianowicie serbskich zabytków prawosławnych, zwłaszcza tych wpisanych na listę UNESCO.

W trakcie spotkania poruszone zostały tematy roli Serbii w stosunkach między Unią Europejską a Rosją i Chinami oraz jej (Serbii) rolą mostu między prawosławiem a katolicyzmem. Rozmawiano także o kryzysie związanym z uchodźcami i migrantami z państw północnoafrykańskich oraz Bliskiego Wschodu.

Tomislav Nikolić podarował papieżowi dwie książki – pierwsza z nich to pozycja opisująca właśnie serbskie dziedzictwo sakralne w Kosowie, zaś druga to „Zakonik Duszana” (Dušanov zakonik). Jest to czternastowieczny kodeks prawny ogłoszony przez serbskiego cara Stefana Duszana a jednocześnie jeden z ważniejszych serbskich zabytków literackich. Papież podarował Nikoliciowi medal wytworzony z okazji trzeciej rocznicy objęcia pontyfikatu a także książkę swojego autorstwa.

W czasie swojego pobytu we Włoszech Tomislav Nikolić spotkał się także z prezydentem Włoch, Sergią Mattarellą, z którym rozmawiał nie tylko o włoskich inwestycjach w Serbii ale także o uchodźcach i imigrantach, dla których zarówno Serbia, jak i Włochy są krajami tranzytowymi. Prezydenci rozmawiali także o dążeniach Kosowa do wstąpienia w szeregi UNESCO, czemu Serbia się mocno sprzeciwia. Sergio Mattarella wyraził uznanie w stosunku do postępowania Serbii wobec uchodźców. Jego zdaniem daje ona doskonały przykład reszcie Europy jak postępować w tej trudnej sytuacji. Obiecał też, że nie poprze dążeń Kosowa do zmiany statusu zabytków z list UNESCO leżących na terenie KiM.

Źródła: rts.rs, mondo.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE