Home / Polityka / Serbia: Stan zdrowia Šešelja nie pozwala na powrót do aresztu?
219830_vojislav-seselj04-foto-beta-ap_f

Serbia: Stan zdrowia Šešelja nie pozwala na powrót do aresztu?

Kilka dni temu zespół sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Byłej Jugosławii zlecił, by sekretariat Trybunału skontaktował się z lekarzami Vojislava Šešelja w celu ustalenia szczegółów dotyczących jego stanu zdrowia. Jak pisaliśmy w teście Czy Šešelj wróci do Hagi?, Wydział Odwoławczy haskiego trybunału zażądał pod koniec marca, by wypuszczony w listopadzie 2014 roku lider serbskich radykałów wrócił do aresztu.

Sędziowie uznali jednak, że kontakt z zespołem lekarskim zajmującym się chorującym na raka Šešeljem jest konieczny, by zapewnić oskarżonemu niezbędną opiekę. Zamiast natychmiastowego powrotu Šešelja, zażądali oświadczenia o stanie jego zdrowia. Odpowiedzialnym za tę decyzję jest między innymi Jean-Claude Antonetti, który wziął pod uwagę przedłużający się okres aresztu oraz ciężki stan zdrowia lidera Serbskiej Partii Radykalnej.

Milovan Bojić, szef zespołu lekarskiego, opiekującego się Vojislavem Šešeljem, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jeśli wróci on do Hagi, prędzej czy później umrze. Jego zdaniem, stan zdrowia lidera radykałów znacznie się pogorszył. Na konferencji prasowej tłumaczył dziennikarzom, że jego pacjent miał chirurgicznie usuwany nowotwór jelita grubego, który zdążył przerzucić się na wątrobę. Poza tym, Šešelj cierpi na nadciśnienie, astmę, oraz liczne dolegliwości sercowe, pokarmowe oraz skórne. Bojić stwierdził, że nie znając Šešelja, a jedynie patrząc na niego, można rzeczywiście odnieść wrażenie, że jest zdrowszy niż w rzeczywistości. Lekarz przyznał, że jego pacjent odmawia wszczęcia niezbędnej terapii, jeśli musiałby ją przerwać w momencie powrotu do aresztu. Šešelj odmawia udostępnienia swojej dokumentacji medycznej zarówno sędziom Trybunału, jak i władzom Serbii.

Milovan Bojić skonstatował, że w momencie powrotu do aresztu jego pacjent nie rozpocznie chemioterapii a także kuracji na pozostałe choroby. „To będzie umyślne zabójstwo. Nie zabijajcie człowieka, pozwólcie mu się leczyć” – powiedział.

 Źródła: tanjug.rs, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE