Home / Gospodarka / Inwestycje / Serbia stanie się regionalnym liderem w dziedzinie technologii informacyjnej?
dacic-intel - kurir.info.rs

Serbia stanie się regionalnym liderem w dziedzinie technologii informacyjnej?

Podczas pierwszych dni swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych, premier Ivica Dačić podpisał w imieniu umowę o licencjonowaniu oraz serwisowaniu oprogramowania komputerowego, które będzie używane przez serbską administrację publiczną. Premier Dačić odwiedził również w San Francisco firmę „Intel”, będącą jednym z liderów na rynku technologii informacyjnej.

Według słów serbskiego premiera, serwisy „Microsoftu” mogę być używane „najczęściej w edukacji oraz w dziedzinie administracji elektronicznej”; uważa on również, że podpisana umowa otwiera nowe możliwości w kwestii wspólnego zakładania centrów rozwoju tej właśnie firmy w Serbii.

Microsoft posiada już jedno takie centrum w Serbii; zatrudnionych jest tam ponad 100 osób, a przewiduje się, że w ciągu nadchodzących dwóch lat pracę może znaleźć tam ponad 300 inżynierów.

Kolejną firmą, którą odwiedził premier Dačić była firma „Intel”. Serbski premier zapewnił o zainteresowaniu rządu wspieraniem inwestycji, a także otwieraniu nowych jednostek produkcyjnych firmy „Intel” w Serbii. Zwrócił także szczególną uwagę na projekt tej kompanii, skierowany do młodzieży, wspominając przy tym, iż jednym z celów serbskiego rządu jest zapewnienie każdemu pierwszakowi własnego komputera.

- Inwestycje i obecność firmy „Intel” na terytorium Serbii oraz w regionie znacząco przyczyniłyby się do rozwoju naszych firm zajmujących się technologiami informacyjnymi, do stworzenia wielkiej liczby nowych miejsc pracy, instytucji naukowo-badawczych. Jeśli do tego dodamy budowane wraz z Unią Europejską centrum nanotechnologii, Serbia z pewnością może stać się liderem technologii informacyjnych w regionie – ocenił premier Dačić. Podkreślił również, że kierownictwo firmy „Intel” pochlebnie wypowiada się o jakości pracy serbskich inżynierów oraz naukowców.

„Intel” ma w Serbii swoje przedstawicielstwo, około 30 pracowników oraz centrum informacyjne.

Wizyta premiera Dačicia w USA trwała kilka dni, w tym czasie spotkał się on nie tylko z przedstawicielami największych światowych firm informatycznych (takich jak: Cisco, IBM, Hewlett Packard, Amazon, Oracle, Apple oraz Google), ale również z amerykańskimi oficjelami, w tym z wiceprezydentem Joe Bidenem.

Źródło: beta.rs, beta.rs ,seebiz.eu

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE