Home / Polityka / Serbia: Strategia antykorupcyjna prawdziwym testem dla rządu
Vucic - kurir-info.rs

Serbia: Strategia antykorupcyjna prawdziwym testem dla rządu

Autor: Aleksandra Szmurlik

Wicepremier Aleksander Vučić, w swojej poniedziałkowej (15.07) wypowiedzi w Pałacu Serbia zaprezentował plan konkretnych działań do walki z korupcją. Podkreślił, że tworzenie strategii walki z korupcją będzie najważniejszym i największym testem dla rządu. W kraju gdzie korupcja polityczna jest tak wszechobecnym problemem zmiany są niezbędne.

Systematycznie budowana strategia ma zakładać jasny proces monitorowania przychodów środków publicznych, stworzenie systemu pozwalającego unikać konfliktu interesów oraz systemu kontroli urzędników publicznych. Wszystko to zadaniem wicepremiera da podwaliny, by Serbia w ciągu następnego roku stała się państwem z jasnym i poukładanym systemem prawnym, co zachęci nowych inwestorów, zapewni prawne bezpieczeństwo i rozwój oraz dobrobyt dla serbskich obywateli.

Vučić przyznał, że aby cel został osiągnięty, walka z korupcja musi być prowadzona równomiernie we wszystkich instytucjach i sektorach, co wymaga współpracy i koordynacji ze strony całego rządu. Dodał także, że jego zdaniem w ciągu ubiegłego roku osiągnięto duży postęp w tej kwestii i choć były próby politycznego zniszczenia tych działań poprzez twierdzenie, że są one selektywne, to dziś chyba już nikt z obywateli nie ma wątpliwości, że tak nie jest. – Nie ma znaczenia czy ktoś należy do partii rządzącej jak w przypadku zakładu Galenika, czy partii opozycyjnej, czy jakiejkolwiek innej – dodał. Wicepremier twierdzi, że najważniejszą częścią planu są jednak konkretne działania, bez nich to tylko słowa na papierze. Vučić ma nadzieję, że dzięki tej strategii uda się stworzyć to, co do tej pory nie zostało zrobione, czyli warunki do działania skuteczniejszego i bardziej niezawisłego wymiaru sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości, Nikola Selaković, podkreślał, że opracowany plan jest jak najbardziej realny i opracowany tak, by każdy rozdział udzielał konkretnych odpowiedzi na pytania kto, co i w jaki sposób ma być wykonane, aby dawało pożądane efekty. Dodał, że przy założeniach planu pracowało 150 organizacji i instytucji, a sam plan obejmuje sektory polityki, finansów publicznych, prywatyzacji, ustawodawstwa, policji, planów przestrzennych i budowlanych, edukacji, sportu, zdrowia i mediów. Plan posiada jasno zdefiniowane cele i działania, które muszą zostać podjęte, terminy, oraz potrzebne środki. Przewidziano na przykład, że w ciągu sześciu miesięcy zostanie zmienione prawo o finansowaniu partii politycznych, jak i prawo dotyczące Państwowej Instytucji Rewizyjnej, by rewizją mogły zostać objęte także partie polityczne.

Według wicepremiera to jest pierwsza sfera w której Serbia może pochwalić się osiągnięciami i jest to zdecydowany krok na przód. Strategia ma dalej przygotować Serbię do kompleksowej budowy systemu prawnego i będzie zrealizowana w ciągu następnych pięciu lat. Taki system ma nie tylko umocnić, ale i pomoże stworzyć lepsze warunki gospodarcze, większą stabilność, pewność rynku i przyciągnie zagranicznych inwestorów.

Wicepremier Vučić poruszył też sprawę prywatyzacji. Do końca roku zapowiedział zakończenie 24 spraw prywatyzacji, które znajdują się na liście Komisji ds. walki z korupcją. Podczas rozpoznania tych spraw wyszły na jaw nieprawidłowości, w skutek których skarb państwa został narażony na straty o wartości 80 mld RSD, zatrzymano 89 podejrzanych, a 115 osób postawiono w stan oskarżenia.

 

Źródło: telegraf.rs, b92.net, tanjug.rs

KOMENTARZE