Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Subotić zaocznie skazany na 6 lat więzienia

Serbia: Subotić zaocznie skazany na 6 lat więzienia

Sąd Okręgowy w Belgradzie skazał dziś biznesmena Stanka „Cane” Suboticia na 6 lat więzienia za przemyt papierosów w latach 90-ych, jedenastu pozostałych na kary od 10 miesięcy do 4 i pół roku pozbawienia wolności. Dwóch oskarżonych uniewinniono.
Uzasadniając wyrok, sędzia Milena Rašić powiedziała, że przemytem papierosów przynieśli szkody budżetowi państwa w wysokości ponad 30 mln euro.
Stanko Subotić, który mieszka w Genewie oskarżony został za dowodzenie zorganizowaną grupą przestępczą, która w roku 1995 i 1996 dzięki nielegalnemu przemytowi papierosów zarobiła 28 mln euro i 8 mln USD. Subotić oskarżony jest również za nadużycie władzy, za co grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.
Siostrzeniec Suboticia, Nikola Milošević został skazany na 4 i pół roku, były dyrektor Urzędu Celnego Mihalj Kertes na 4, a Jovica Randjelović i Stevan Banović otrzymali kary po 3 i pół roku więzienia.
Były asystent ministra obrony samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny Milan Milanović został skazany na trzy lata, Luka Nenadić i Nebojša Nikolić „Tarzan” na dwa lata, podczas gdy Drago Dodevski na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności.
Na rok skazano również byłego szefa policji w Nowym Sadzie Miodraga Zavišicia, a także piosenkarkę Ivanę Olujić, natomiast pracownik przedsiębiorstwa Suboticia „Mia Ub” Miroslav Pešić został skazany na 10 miesięcy.
Od oskarżenia uwolnieni zostali szef Bezpieczeństwa Państwowego w Nowym Sadzie Milovan Popivoda oraz Ivana Krčmaričić.
Oskarżonym przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego. W przypadku spraw związanych z przestępczością zorganizowaną w serbskim prawie nie ma możliwości odwołania się do pośredniej instancji.

Tekst: vesti-online.com, tłum. i red. Marta Buraczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE