Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Susza zagraża zbiorom kukurydzy

Serbia: Susza zagraża zbiorom kukurydzy

Z powodu nieustających upałów i suszy tegoroczne zbiory roślin jarych mogą zmniejszyć się nawet o połowę, alarmują eksperci. Do szczególnie zagrożonych należą: kukurydza, soja, słonecznik i burak cukrowy. Jak na razie opady deszczu wyniosły jedynie 25% średniej sumy opadów atmosferycznych dla bieżącego okresu. Sytuację dodatkowo komplikuje ciepły i suchy wiatr.

Rośliny jare znajdują się teraz w fenofazie generatywnej – powinny rozwijać się i rosnąć, a najważniejszą rolę w tym procesie pełni odpowiednia wilgotność.

Jak zapowiadają meteorolodzy, w najbliższych 3-4 dniach opady wystąpią, lecz aby przywrócić dostateczną równowagę, muszą być umiarkowane i długotrwałe. Przy spełnieniu tych warunków straty nie powinny przekroczyć 20%. Długoterminowe prognozy nie są jednak optymistyczne.

– W przypadku gleb lekkich oraz powierzchni, na których nie stosowano odpowiednich zabiegów agrotechnicznych, uprawy kukurydzy zostały już w znacznym stopniu zniszczone, co spowoduje zmniejszenie plonów od 30 do 50% – mówi kierownik Zakładu kukurydzy przy Instytucie Warzywnictwa i Sadownictwa w Nowym Sadzie Đorđe Jocković.

W ubiegłym roku, kiedy wystąpiły podobne warunki pogodowe, doszło do zmniejszenia plonów średnio o 4,5 tony z hektara w stosunku do 2009 roku. Teraz może dojść do znacznie większych strat.

Źródło: b92.net, mondo.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE