Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Serbia: Świat kultury, nauki i sztuki pomaga ofiarom powodzi
10356708_657740954319065_699461781148997901_n

Serbia: Świat kultury, nauki i sztuki pomaga ofiarom powodzi

Trwające od kilku dni powodzie na Bałkanach powodują ogromne straty, które wymagają nieustającej pomocy przede wszystkim służb ratunkowych, władz lokalnych i państwowych oraz społeczności międzynarodowej. Pomoc płynie z wielu państw Europy i świata. W ratowanie ludzkiego życia oraz mienia włączyli się także przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki.

Pomoc w walce z powodzią niosą między innymi działacze festiwalu muzycznego EXIT. Wolontariusze zaangażowali się zarówno w działania zapobiegające dalszym stratom, jak i w pomoc tym, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie. Rozpoczęto również produkcję i sprzedaż festiwalowych koszulek. Kosztują one symboliczne 700 dinarów (ok. 25 złotych). Cały dochód ze sprzedaży koszulek zostanie przeznaczony organizacjom udzielającym pomocy ofiarom powodzi. Wraz z firmą Vodavoda, fundacja festiwalu EXIT przeznaczyła 100 tysięcy litrów butelkowanej wody, która będzie rozprowadzana tym, którzy nie mają dostępu do wody pitnej. W sumie zaangażowano 300 wolontariuszy, z czego aż 200 pojechało w sobotę do Sremskiej Mitrowicy, do jednego znajbardziej krytycznych punktów walki z powodzią. Wciąż zgłaszają się nowi wolontariusze.

W pomoc włączają się także artyści. Już 22 maja odbędzie się humanitarny koncert nowosadzkiego zespołu Atheist Rap. Będzie to jednocześnie koncert urodzinowy. Punk-rockowi muzycy postanowili, że biletem na koncert będzie zestaw 3 trwałych produktów spożywczych, np. konserw, lub 3 butelki z wodą. Koncerty humanitarne da także serbski wiolonczelista, Jovan Kolundžija. Postanowił on, w towarzystwie młodych, utalentowanych muzyków, zagrać serię pięciu koncertów. Zamiast kupować bilety, słuchacze będą musieli wesprzeć finansowo walkę ze skutkami katastrofy.

25 czerwca koncertować w Belgradzie (na Kalemegdanie) będzie Billy Idol. Artysta ogłosił na swoim Twitterze, że część dochodu z koncertu przeznaczy na pomoc ofiarom powodzi. Na portalach społecznościowych pomoc Serom zaoferowali także piosenkarz James Blunt i pisarz Tony Parsons.

Serbska Akademia Nauk i Umiejętności (SANU) złożyła oświadczenie, w którym wyraża współczucie dla tych, którzy zostali poszkodowani w jakikolwiek sposób w czasie katastrofy, zaznaczając, iż członkowie Akademii, lekarze i profesorowie, także włączyli się w pomoc służąc wiedzą i doświadczeniem a także dokonując wpłat na konta organizacji niosących pomoc.

Pomóc postanowił także słynny muzyk, Goran Bregović, który wpłacił na rzecz powodzian w Serbii oraz Bośni i Hercegowinie 20 tysięcy euro. Inny popularny artysta, Zdravko Čolić, wspomógł rząd kwotą miliona dinarów (ok. 36 tysięcy złotych).

Dotacje płyną ze wszystkich stron – organizacje pozarządowe, prywatne firmy i państwowe przedsiębiorstwa, fundacje, cerkiew, UNICEF, EULEX a także artyści, muzycy, ludzie związani na co dzień ze sztuką i kulturą – wszyscy niosą pomoc nie tylko Serbii, ale także pozostałym państwom Bałkanów, które dotknęła powódź. Mimo tej mobilizacji pomoc wciąż jest potrzebna. Media podają, że sytuacja w kraju się stabilizuje, jednak do teraz zginęło już 27 osób.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, tanjug.rs, smedia.rs, tanjug.rs, blic.rs, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE