Home / Bałkany / Serbia / Serbia: szkolenia dla Romów szukających pracy w policji
romi-u-policiji

Serbia: szkolenia dla Romów szukających pracy w policji

Zainteresowanie pracą w policji jest wśród serbskich Romów coraz większe. W tym roku zgłosiło się do niej 134 kandydatów, zaś w tym – już 178. Mimo, że chętnych przybywa, wciąż jest ich stosunkowo mało.

O przyczynach niskiej frekwencji Romów w szeregach policji mówili na konferencji prasowej 13 marca 2015 przedstawiciele organizacji „Europejscy Policjanci Narodowości Romskiej”. Ich zdaniem przeszkodami dla młodych Romów jest głównie to, że nie docierają do nich informacje o warunkach kwalifikacji na podstawowe szkolenie policyjne, a także niedostateczna znajomość języka i odpowiedniej terminologii oraz brak możliwości odpowiedniego przygotowania się do egzaminu wstępnego. Stowarzyszenie wraz z serbskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych zorganizowało projekt pod nazwą „Włączenie Romów i Romek do Sektora Bezpieczeństwa – poprzez wyższą frekwencję w podstawowym szkoleniu policyjnym”.

W projekcie mogą brać udział Romowie w wieku do 25 lat, którzy ukończyli szkołę średnią i chcą ukończyć podstawowe szkolenie policyjne, które kończy się egzaminem wstępnym do policji. Pomoc polega na finansowaniu udziału w szkoleniu a także kosztów dojazdów i wyżywienia kandydatów. Szkolenia odbywają się w marcu w kilku miastach Serbii, między innymi w Belgradzie, Borze i Kraljewie.

Jednodniowe szkolenie dla chętnych Romów odbyło się dziś, 23 marca 2015 r. w miejscowości Bar. Wzięło w nim udział 40 młodych Romów. W ubiegłym roku, zdawalność wśród przedstawicieli tej grupy etnicznej była bardzo niska – powodem był brak udziału w szkoleniu. Kandydaci podchodzili bezpośrednio do egzaminu. Inicjatywa daje szanse na lepsze przygotowanie, a co za tym idzie, większe szanse na ukończenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.

Źródła: tanjug.rs, politika.rsyuromcentar.org.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE