Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Tadić o porozumieniu w Brukseli
Tadić 1- b92.net

Serbia: Tadić o porozumieniu w Brukseli

Autor: Aleksandra Szmurlik

Były prezydent Boris Tadić wyraził nadzieję, że zostanie wreszcie osiągnięte porozumienie satysfakcjonujące Serbów z północy Kosowa i będzie realizowane przez umowy zawarte w Brukseli. Jednak nie jest pewne czy te wszystkie ustalenia wystarczą, by rozpocząć rozmowy o członkostwie Serbii w UE.

– Wierzę, że w końcu dojdzie do porozumienia, może niektórzy politycy lub ludzie biznesu na północy będą mieli asymetryczna pozycje, ale wierzę, że jakoś się to zakończy, ponieważ większość mieszkańców Serbii chce, by ta agonia wreszcie się zakończyła. Serbowie nie chcą, by Kosowo było dalej kamieniem u szyi, i większość chce, by to zakończyło się jakkolwiek. Obecna władza bardzo dobrze to zrozumiała i bardzo dobrze wykorzystuje to myślenie narodu – mówił Tadić w programie “Stav Srbije” w stacji Televizija Prva.

Tadić wspomniał, że w najbliższych dniach będzie rozmawiał z niemieckimi parlamentarzystami, ale nie sądzi, by to miało jakikolwiek wpływ na decyzję o rozpoczęciu rozmów członkowskich. Dodał też, że od początku jasne było, że brukselskie porozumienie będzie zaakceptowane, nawet wtedy, kiedy lano „krokodyle łzy” nad terytorium Kosowa. – Mieliśmy do czynienia z wielkim teatrem, który miał za zadanie pokazać społeczeństwu, że jest to trudna decyzja, ale musimy ją podjąć – powiedział Tadić. Były prezydent stwierdził także, że „Kosowo nie jest sercem Serbii” i konieczne jest wykreowanie nowej wartość, by ruszyć ekonomię i wreszcie zacząć żyć lepiej. Dlatego też były prezydent popiera porozumienie brukselskie, choć nie jest one zgodne z jego wizją, to jest to dokument, który stwarza tę „nową rzeczywistość”, w której najważniejsza jest stabilizacja demokracji i budowa demokratycznych instytucji.

Źródło: b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE