Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Teatry wystawią Andricia, ale nie w Belgradzie

Serbia: Teatry wystawią Andricia, ale nie w Belgradzie

W pięćdziesiątą rocznicę przyznania Nagrody Nobla Ivo Andriciowi w belgradzkich teatrach nie zostanie wystawiona żadna sztuka na podstawie jego powieści. W tym sezonie jedyne przedstawienie to „Przeklęte podwórze”, wspólna produkcja teatrów w Viroviticy, Tuzli i Užicach.
Pięćdziesiąty jubileusz wręczenia pisarzowi Nagrody Nobla to, jak na razie, jedynie uroczystość literacka. W repertuarach nie ma Andricia i wydaje się, że nie nastąpi żadna zmiana. Sam noblista sprzeciwiał się adaptacjom jego dzieł na scenie.
W Teatrze Narodowym w Belgradzie sztuka Ivo Andricia była wystawiana w 1978 roku, wtedy to „Przydrożne znaki” wyreżyserował Predrag Dinulović. Natomiast w Jugosłowiańskim Teatrze Dramatycznym w 1962 roku zagrano „Przeklęte podwórze” w reżyserii Maty Miloševića.
Jakiś czas temu Ljubiša Ristić z teatru Zvezdara wystawił „Czasy konsulskie” („Konzulska vremena”) na motywach „Kosulowie ich cesarskiej mości”.
Doradca Fundacji Ivo Andricia Žaneta Đukić Perišić poinformowała, że w ubiegłym roku w teatrze w Dusseldorfie Nikita Milovejević wystawił „Most na Drinie”.
Grupa teatralna „Frame” z Travnika (BiH) przeniosła na deski teatru przypowieść „Kielich”, a Dragica Tomas z Teatru Narodowego w Podgoricy wyreżyserowała monodram na podstawie „Przydrożnych znaków”. W Szwecji natomiast powstała kompilacja tekstów Andricia i Strindberga.

Tekst: rts.rs, tłum. i red. Marta Gruszyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE