Home / Gospodarka / Serbia: Telenor wybiera się na zakupy

Serbia: Telenor wybiera się na zakupy

telenor - seebiz.eu

Norweski operator Telenor zamierza kupić lub założyć bank w Serbii oraz przejąć operatora Tele2 – jednego z największych operatorów w Chorwacji.

Pierwszym zakupem firmy Telenor ma być szwedzki operator komórkowy Tele2. W rzeczywistości Telenor i Tele2 są konkurentami, ale w niektórych segmentach blisko współpracują. Jeśli dojdzie do przejęcia, będzie to największe przejęcie chorwackiej firmy jakiego dokona firma z siedzibą w Serbii. Według chorwackich dziennikarzy oznaczać to może, że rynek przejęć wielkich korporacji przenosi się z Chorwacji w kierunku Serbii.

Tele2 jest jednym z dużych operatorów w Europie. Z jego usług korzysta 32,3 mln osób. Telenor ma natomiast 150 mln użytkowników. W samej tylko Serbii z jego usług korzysta 3,2 mln osób, generuje przychody w wysokości ponad 10,5 mld RDS w 2012 roku i zanotował wzrost przychodów o 8,9 proc.

Drugą inwestycją firmy Telenor ma być bank. Ove Fredheim, generalny dyrektor Telenor Serbia zapowiada wykupienie licencji na założenie nowego banku, kupno jednego z banków obecnych na serbskim rynku lub świadczenie usług na zasadzie partnerstwa.

W strategii rozwoju firmy Telenor są mobilne usługi bankowe i usługi finansowe. Firma oferuje już podobne świadczenia w Pakistanie i Malezji na zasadzie partnerstwa z bankiem.

Fredheim poinformował, że Telenor nie zaczął jeszcze procedury ubiegania się o licencję na założenie banku w Serbii, choć przedstawiciele firmy rozmawiają już o nowym pomyśle z Narodowym Bankiem Serbii. Dyrektor generalny nie chce komentować informacji o kupnie Tele2 przez Telenor.

 

Źródło: seebiz.rs, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE