Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2020 nie dla Nowego Sadu?

Serbia: Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2020 nie dla Nowego Sadu?

Autor: Maciej Błażewicz

Media lokalne poinformowały, że władze Nowego Sadu najprawdopodobniej zrezygnują ze starań o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2020. O wycofaniu się z tego pomysłu świadczy m.in. brak przedstawiciela władz stolicy Wojwodiny podczas spotkania w Brukseli, gdzie ustalano listę państw-kandydatów do przejęcia tytułu ESK w kolejnych latach. Pierwotnie Nowy Sad był uznawany za kandydata do tej roli. Podczas spotkania uzgodniono, że Europejskimi Stolicami Kultury 2020 będą trzy miasta – jedno z Chorwacji, jedno z Irlandii i jedno z państwa kandydującego do UE (stąd pod uwagę brana jest Serbia).

Slaviša Grujić, sekretarz ds. kultury w Wojwodinie zdziwiony był brakiem przedstawiciela władz miasta w Brukseli. Sam był obecny w stolicy Belgii i aktywnie promował tam Nowy Sad. Dodał jednak, że przy pomocy władz, szanse byłyby większe i stolica Wojwodiny zostałaby lepiej zapamiętana. Wraz z Grujiciem do Belgii pojechała natomiast dyrektorka Galerii Macierzy Serbskiej, Tijana Palkovljević. Media lokalne twierdzą, że zarówno Grujić jak i Palkovljević nie mieli jeszcze okazji spotkać się z Milanką Brkić, która w urzędzie miasta odpowiedzialna jest za kulturę.

„Myślę, że Nowy Sad w roli Europejskiej Stolicy Kultury sprawdziłby się znakomicie, nie tylko ze względu na urokliwość samego miasta, które z jednej strony jest dosyć prężnie i dynamicznie funkcjonującym ośrodkiem, ale z drugiej zachowuje pewien niezwykły, nazwijmy go – mikroklimat i atmosferę niewielkiego miasteczka. To przede wszystkim miejsce, w którym wiele kultur spotyka się na co dzień, nie w ramach festiwalu, ale w codziennym życiu. Liczne mniejszości narodowe, ich tradycje, nieco inna niż pozostałej części kraju historia Wojwodiny – to wszystko nadaje miastu niepowtarzalny koloryt i czyni z niego wprost idealne miejsce do promowania szeroko pojętej kultury i wielokulturowości” – mówi w rozmowie z naszym portalem Karolina Stanikowska, absolwentka serbistyki na Uniwersytecie w Nowym Sadzie.

Projekt „Europejska Stolica Kultury” pozwala wybranym miastom Unii Europejskiej (i nie tylko) przez rok prezentować szerzej swoją kulturę, atrakcje i potencjał turystyczny. Do tej pory pięć miast bałkańskich miało okazję w ten sposób pokazać się reszcie Europy. Pierwszą Europejską Stolicą Kultury zostały greckie Ateny (1985), później były to Saloniki w 1997 (Grecja), Patras w 2006 (Grecja), Sybin w 2007 (Rumunia), Stambuł w 2010 (Turcja), a w tym roku funkcję tę pełni Maribor (Słowenia). Kolejne stolice ustalone są do roku 2018, natomiast w 2019 roku taki tytuł otrzyma jedno z miast bułgarskich. Wybór ESK 2020 ma się odbyć w 2014 roku. Wtedy dowiemy się, które miasto Chorwacji będzie na oczach całej Europy w 2020 roku. W 2021 roku tytuł ESK otrzymają dwa wybrane miasta z Rumunii i Grecji, a w 2025 ze Słowenii.

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE