Home / Gospodarka / Handel / Serbia: USAID przeprowadza serię szkoleń dla producentów borówki

Serbia: USAID przeprowadza serię szkoleń dla producentów borówki

W najbliższym miesiącu w ramach Programu wsparcia dla produkcji, przechowywania i pakowania borówki odbędzie się cykl spotkań i szkoleń skierowanych do serbskich producentów tych owoców. Gościem specjalnym wydarzenia jest amerykański specjalista w zakresie uprawy małych owoców Richard A. Dale, który udzieli serbskim hodowcom fachowych porad.

Program jest realizowany przez Projekt Agrobusiness Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Jego celem jest upowszechnienie uprawy i sprzedaży świeżej borówki poprzez pomoc organizacjom zrzeszającym producentów oraz tworzenie nowych organizacji w słabo rozwiniętych regionach Serbii. Program jest prowadzony na terenie Vranja, Vlasiny, Nowego Pazaru, Raški, Prijepolja, Kruševaca, Bajinej Bašty, Belanovicy i Arilja. Obok serbskich producentów, ich organizacji i doradców, w programie wezmą udział także przedstawiciele hodowców borówki z sąsiednich krajów.

Pomoc USAID w uprawie borówki w Serbii trwa od 2006 roku. Oprócz zakupu materiałów do sadzenia, organizacja zajmuje się udzielaniem pomocy technicznej, konsultacjami, wprowadzaniem międzynarodowych standardów, badaniami rynku oraz promocją borówki na rynku krajowym i zagranicznym. O pomyślności przedsięwzięcia mówią rezultaty: na zakończenie 2011 roku uprawą borówki zajmowało się około 100 rodzin i małych przedsiębiorstw na łącznej powierzchni 80 ha. Wartość sprzedaży przekroczyła 400 tys. USD, z czego ponad 250 tys. USD otrzymano z eksportu świeżych owoców do Unii Europejskiej i Rosji.

Tekst: agrobiznis.net, poslovnojutro.com, zdjęcie: poljoprivredaiselo.com, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE