Home / Polityka / Serbia: Vojislav Šešelj żąda przyspieszonych wyborów
219830_vojislav-seselj04-foto-beta-ap_f

Serbia: Vojislav Šešelj żąda przyspieszonych wyborów

Przewodniczący Serbskiej Partii Radykalnej (SRS), Vojislav Šešelj, zapowiedział w piątek 13 marca, że jego partia będzie dążyła do tego, aby jeszcze w tym roku zostały rozpisane przedterminowe wybory na wszystkich szczeblach.

Šešelj ogłosił swoją zapowiedź w centrum „Spens” w Nowym Sadzie, podczas spotkania promującego książki, które napisał w trakcie pobytu w Trybunale Karnym w Hadze. Przewodniczący SRS stwierdził, że jedyną szansą na wyjście Serbii w kryzysu są wybory o zasięgu krajowym oraz regionalnym. Jego zdaniem, władza aktualnego premiera Wojwodiny, Bojana Pajticia, nie tylko nie ma legitymizacji, ale jest też nielegalna. Powodem, zdaniem Šešelja, jest zmiana systemu wyborczego oraz fakt, że Partia Demokratyczna (DS) zdobyła w ostatnich wyborach mniej głosów, niż w poprzednich, czyli jej poparcie spadło. W swoim wystąpieniu przywódca radykałów uznał, że celem wyborów jest odsunięcie od władzy aktualnego rządu, który na czele z premierem odpowiedzialny jest za „mamienie narodu”. Zakwestionował także wyższe wykształcenie prezydenta, Tomislava Nikolicia.

Podczas spotkania Vojislav Šešelj odniósł się także do zamordowanego, byłego premiera, Zorana Đinđicia, nazywając go „potworem i szefem mafii”. Śmierć Đinđicia określił boską karą za wysłanie Slobodana Miloševicia do haskiego trybunału.

Polityk skomentował także dążenia Serbii do uczestnictwa w Unii Europejskiej. Jego zdaniem większość państw członkowskich UE to wrogowie Serbii, którzy chcą ją doprowadzić do skrajnej nędzy oraz stale ją szantażują. Jego propozycja to oparcie się na własnych siłach (w kwestii ekonomii), oraz sojusz z Rosją jeśli chodzi o politykę zagraniczną.

Źródła: slobodnaevropa.org, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE