Home / Polityka / Serbia: Vučić najpopularniejszym politykiem

Serbia: Vučić najpopularniejszym politykiem

Interesujące rezultaty ukazał najnowszy ranking B92 i Ipsos Strategic Marketing. Zapytano 1005 mieszkańców Serbii o ich preferencje polityczne. Odpowiedzi okazały się diametralnie inne od tych z początku roku.

Serbowie, którzy w 2012 roku swoimi głosami zmienili władze prawie na każdym szczeblu, najwięcej pozytywnych głosów oddali na wicepremiera Aleksandra Vučicia, który zaskarbił sobie 48 proc. pytanych. Tylko 24 proc. ma o nim negatywną opinię. To dość znaczący wzrost w porównaniu z grudniem 2011 roku, gdzie poparcie dla wicepremiera deklarowało 17 proc. badanych. Ostatni raz tak duże poparcie – 51, 3 proc. – miał Boris Tadić w 2004 roku.

Aleksandar Vučić popularność zyskuje prawdopodobnie dzięki rozpoczęciu walki z korupcją.

Drugi w rankingu uplasował się premier Ivica Dačić z 37 proc. poparciem, które także zwiększyło się o 14 proc., z 23 proc. w 2011 roku. Negatywne opinie o premierze wyraziło 25 proc. ankietowych.

Listę trzech najpopularniejszych zamyka prezydent Tomislav Nikolić, otrzymując 36 proc. pozytywnych głosów, a 31 proc. negatywnych. Popularność obecnego prezydenta zwiększyła się o 11 proc. w porównaniu z sondażem z grudnia 2011 roku.

W innej sytuacji znalazł się lider największej partii opozycyjnej – Dragan Đilas. Aż 45 proc. pytanych daje politykowi negatywną ocenę, a tylko 19 proc. pozytywną, co oznacza 3 proc. spadek poparcia dla jego osoby w stosunku do 2011 roku.

Rok 2012 przyniósł gruntowne zmiany na serbskiej scenie politycznej, które z pewnością będą miały swoje konsekwencje w kolejnych miesiącach i kolejnych sondażach.

 

Źródło: vesti-online.com, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE