Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia: Tomislav Nikolić honorowym gościem na obchodach Święta Niepodległości w Ambasadzie Polski

Serbia: Tomislav Nikolić honorowym gościem na obchodach Święta Niepodległości w Ambasadzie Polski

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Serbii zorganizowała w środę, 7 listopada br. bankiet z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, w którym uczestniczyli prezydent Serbii Tomislav Nikolić i dyplomaci wysokiego szczebla.

W czasie uroczystości Ambasador Andrzej Jasionowski mówił o stosunkach Polski z Serbią, oceniając je jako bardzo dobre. Stwierdził też, ze choć „obecnie podążamy w jednym kierunku”, to jest jeszcze wiele możliwości poprawy wzajemnych relacji. Podkreślił też, że mimo kryzysu gospodarczego w Serbii, wymiana gospodarcza z Polską rośnie.

– Chciałbym, aby Serbia stała się członkiem UE tak szybko, jak to możliwe, powiedział Ambasador RP Agencji Tanjug, dodając, że sytuacja na Bałkanach, jest niestety bardzo niestabilna. Ostrzegł, że droga do UE jest bardzo bolesna, ale jej koniec jest wart wszystkich mąk, nie tylko z powodu pieniędzy, ale przede wszystkim rządów prawa, a także zmiany mentalności, wymiany doświadczeń i podejmowania dobrych decyzji, korzystając z doświadczenia innych.

– Wielu Polaków przekracza rokrocznie Serbię podczas podróży do innych krajów w regionie i to jest szansa na to, by nasze narody lepiej się poznały – skonkludował Ambasador RP.

Dagmara Łukowicz, referent ds. kulturalno-naukowych w polskiej Ambasadzie powiedziała, że jest wiele możliwości rozwoju współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a Serbią.

– Następny rok jest rokiem polskiej kultury w Serbii, po tym, jak Polska przejęła od Węgier „Otwartą Księgę” na tegorocznych Targach Książki w Belgradzie. Dołożymy wszelkich starań, aby przedstawić nasz kraj w jak najlepszym świetle – nie tylko literatury polskiej, ale w szerszym kontekście. Polska kultura jest w Serbii dobrze znana i ceniona – powiedziała Łukowicz

Wyraziła ona także nadzieję, że wkrótce nastąpi podpisanie porozumienia o współpracy kulturalnej i naukowej między Serbią i Polską, które będzie podstawą wymiany i promocji kultury obu krajów.

tanjug.rs, belgrad.msz.gov.pl

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE