Home / Bałkany / Serbia / Serbia: W Belgradzie trwają 57. Targi Książki

Serbia: W Belgradzie trwają 57. Targi Książki

W Belgradzie trwają 57. Międzynarodowe Targi Książki, które są nie tylko okazją do zapoznania się z nowościami na rynku wydawniczym, spotkaniu z autorami, ale też do przyznania specjalnych nagród. Komisja złożona z pięciu specjalistów dokładnie przyjrzała się wszystkim rodzimym książkom i ofertom prezentowanym podczas tegorocznych Targów i uznała, że najlepszym serbskim wydawnictwem w 2012 roku jest belgradzki Fedon. Decyzja argumentowana jest konsekwentną i przemyślaną koncepcją wydawniczą oraz szanowaniem standardów w tłumaczeniu i przygotowywaniu nowych książek.

Za najlepszą książkę dla dzieci uznano „Srpske narodne bajke za decu XXI veka” wydawnictwa Čarobne knjige. Zbiór zawiera 19 popularnych bajek napisanych jednak na nowo, przy użyciu współczesnego języka. Autorami nowych wersji są David Albahari, Dragan Velikić, Aleksandra Glovacki, Oto Oltvanji i Darko Tuševljaković, a pomysłodawcą jest Borislav Pantić. Jury uznało, że książka jest doskonałym przykładem udanej rewitalizacji dziedzictwa kulturowego, z czego skorzystają zarówno aktualni czytelnicy, jak i kolejne pokolenia.

Specjalne wyróżnienie otrzymało również wydawnictwo Gradac z Čačaka za wieloletnią działalność i profesjonalizm. Po paru latach przywrócono nagrodę dla najpiękniejszej książki. W tym roku owo wyróżnienie trafiło do „Leksikon arhitekture i umetničkog zanatstva“ Slobodana Maldinja (wydawnictwo Službeni glasnik). Wybrano również najlepszego młodego dizajnera i w tej kategorii wygrała Tijana Rančić za oprawę graficzną do książki „Nemački ratni plakat u Srbiji 1941-1944“ autorstwa Koste Nikolicia (Zavod za udžbenike).

W czwartek 25 października odbył się w ramach Targów Książki tzw. Dzień Szkolny. Jest to pielęgnowana od lat tradycja zainicjowana przez Ministerstwo Oświaty i Nauki. Ma pomóc dzieciom zrozumieć, że czytanie książek pozytywnie wpłynie na ich rozwój intelektualny. Podczas takiego dnia uczniowie z wielu serbskich szkół mają okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi, a wiele przedsiębiorstw przygotowuje specjalny program i ofertę skierowane właśnie do tej grupy odwiedzających. Oficjalnego otwarcia szkolnego dnia Targów Książki dokonał minister Žarko Obradović, który zalecił uczniom regularne odwiedzanie Targów. Minister miał też okazję rozmawiać z najmłodszymi i odpowiadać na ich pytania. Zapytany o książki, które mógłby im polecić, wskazał m.in. zbiory bajek albo poezji dla dzieci. Z kolei dziennikarze ciekawi byli, co minister kupi w trakcie Targów. Pytany stwierdził, że stanowiska dokładnie przejrzy w piątek albo sobotę i najpierw córkom kupi coś z literatury dziecięcej, a później rozejrzy się za książkami, które go zainteresują.

57. Międzynarodowe Targi Książki w Belgradzie rozpoczęły się 21 października, a zakończą 28 października. W tym roku gościem honorowym jest węgierski pisarz Örkény István, bo to właśnie literatura Węgier jest jednym z głównych elementów programu Targów, a flaga Węgier jest nawet uwzględniona w oficjalnym logo tegorocznej imprezy. Szczegółowy plan Targów oraz więcej informacji na ten temat znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej BeogradskiSajamKnjiga.com

 

Źródło: pressonline.rs 1, pressonline.rs 2

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE