Home / Nauka / Serbia w Google Art Project

Serbia w Google Art Project

Dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy firmą Google a kolekcjonerem Pavlo Beljanskim, projekt internetowy „Art Project” poszerzony został o dzieła z Serbii. Inicjatywa jest platformą internetową, na której użytkownicy mogą publikować wysokiej rozdzielczości zdjęcia obrazów i grafik z prywatnych lub muzealnych kolekcji. Teraz ten internetowy zbiór wzbogacił się o 50 serbskich dzieł z pierwszej połowy XX wieku, które wchodzą w skład kolekcji Pavla Beljanskiego.

Pavle Beljanski (1892-1965) był dyplomatą i mecenasem sztuki, rezydował w wielu europejskich stolicach, gdzie miał możliwość zapoznania się z różnymi technikami sztuki malarskiej i rzeźbiarskiej oraz poznać najważniejsze postaci ze świata literatury i nauki. Jego zbiór otwarto w 1961 roku w specjalnie zaprojektowanym do tego celu budynku na terenie Wojwodiny. Co ciekawe, budynek (zaprojektowany przez Ivo Kurtovicia) w 1992 roku został uznany za pomnik kultury, ze względu na jego walory artystyczne.

Agencja Tanjug dodaje, że aktualnie Google nawiązało partnerstwo z ponad 180 kolekcjonerami i instytucjami z 40 krajów świata. Dzięki temu łącznie projekt obejmuje już ponad 35 tys. pozycji najwyższej jakości. Pozwala on internautom na przejrzenie zbiorów, np. Muzeum Sztuki Współczesnej w Stambule, Galerii Sztuki Południowej Australii, czy wielu innych kolekcji bez wychodzenia z domu. Oczywiście cały projekt jest co chwilę udoskonalany, chociażby niedawno dodano opcję „Compare”, która pozwala na porównywanie dwóch wybranych dzieł. Umożliwia to użytkownikom prześledzić zmiany zachodzące w technice malarskiej, odkryć wspólne elementy dla różnych kultury czy przeanalizować proces powstawania danego dzieła.

Cały zbiór Pavla Beljanskiego liczy ok. 185 dzieł (nie tylko obrazów, ale też rzeźb i grafik) 37 artystów z regionu b. Jugosławii. Wśród nich wymienić należy Nadeždę Petrović, Milana Milanovicia, Milana Konjovicia, Jovana Bijelicia, Risto Stijovicia czy Sretena Stojanovicia. Aby przejrzeć to, co zostało już zamieszczone w internecie, należy udać się pod adres googleartproject.com

 

Źródło: blic.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE