Home / Bałkany / Serbia / Serbia: W tym roku mleko tylko od krajowych producentów?

Serbia: W tym roku mleko tylko od krajowych producentów?

Przemysł mleczarski w Serbii znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju, do tego stopnia, że w 2012 roku liczymy na możliwość zawieszenie importu mleka, ogłosił minister rolnictwa Dušan Petrović.

Obecnie importuje się ok. 50-70 ton surowego mleka dziennie, co świadczy o tym, że należy jeszcze zwiększyć produkcję. Szacuje się, że w 2011 r. krajowe mleczarnie odkupiły od rolników ponad 800 mln litrów mleka, czyli 40 mln litrów więcej niż w 2010 roku. Jest to 10-proc. wzrost.

Jeszcze pod koniec 2010 roku można było zaobserwować niedobory mleka na rynku krajowym. W tej chwili ustabilizowano nie tylko poziom zaopatrzenia, ale i cenę produktu. Zrównoważenie cen surowego mleka umożliwia producentom rolnym i firmom przetwórczym osiąganie zysków. Dodatkowym powodem wzmocnienia przemysłu mleczarskiego w Serbii było rozpoczęcie eksportu mleka i jego przetworów do Rosji i Unii Europejskiej.

Wzrost skupu na rynku krajowym pokazuje, że środki przeznaczone na powiększanie ilości surowego mleka przynoszą pozytywne rezultaty. Ministerstwo Rolnictwa i Handlu ma zamiar kontynuować politykę przyznawania premii w wysokości 5 RSD (ok. 0,20 PLN) za litr mleka, a także dotacji 25 tys. RSD (ok. 1 tys. PLN) od krowy mamki.

Tekst: tanjug.rs, seebiz.eu, zdjęcie: agroplod.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE