Home / Bałkany / Serbia blisko UE! Vučić jedzie do Brukseli.
rts.rs
rts.rs

Serbia blisko UE! Vučić jedzie do Brukseli.

Premier Serbii, Aleksander Vučić ogłosił wczoraj, że Unia Europejska zgodziła się na otwarcie rozmów akcesyjnych. Serbski premier 14 grudnia br. złoży wizytę w Brukseli, gdzie na Konferencji Międzyrządowej otworzy pierwszy rozdział rozmów. Do początku przyszłego roku spodziewa się, że otwarte będą dwa.

Vučić szczególnie dziękował Niemcom, podkreślając, że dotrzymują oni danego słowa. Przyznał, że jest wdzięczny niemieckim parlamentarzystom, którzy na ostatnim posiedzeniu Bundestagu dali zielone światło dla przyjęcia Serbii do UE. – Jestem wdzięczny ludziom zasiadającym w Bundestagu, za to, że zrozumieli czego dokonała Serbia. I to jest dla nas ważne. – powiedział podczas jednego z oficjalnych spotkań.

Gratulował obywatelom kraju, mówiąc, że zasłużyli na to swoją pracą, cierpliwością oraz odpowiedzialnością. – Można wejść do Europy tylko jeśli pokazuje się postęp we wszystkich dziedzinach. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, wiele wysiłku musimy w to włożyć i dlatego nie mówię o tym, jako o zwycięstwie. Gratulacje należą się naszym obywatelom, a nie Vučiciowi, czy komuś innemu. – powiedział premier.

– Sądzę, że rozdział 32. szybko zamkniemy, ponieważ wiemy, że w naszym kraju kontrola finansowa dobrze funkcjonuje. – dodał na koniec Vučić. Serbskie media wspominają, że drugim rozdziałem będzie najprawdopodobniej rozdział 35. (sprawy inne), który dotyczy m.in. kwestii Kosowa, którego Serbia odmawia uznania niepodległości.

Jeśli chodzi o stosunek Serbów do UE, w 2014 roku została przeprowadzona ankieta. 47% badanych wyraziło swój stosunek do UE jako „generalnie pozytywny”. Gdyby referendum odbyło się w tym roku 55% pytanych odpowiedziałoby się za wejściem Serbii do Unii Europejskiej, a przeciw byłoby 26%.

źródła: gdeinvestirati.com, rts. rs, balkans.aljazeera.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE