Home / Polityka / Serbia: Walka z korupcją coraz bardziej skuteczna, wciąż jednak wiele do zrobienia
transparencyinternational_oslobodjenje.ba

Serbia: Walka z korupcją coraz bardziej skuteczna, wciąż jednak wiele do zrobienia

Serbia dziś walczy z korupcją o wiele skuteczniej niż dawniej, jednak istniejący system wciąż pozostawia wiele do życzenia. Unia Europejska będzie obserwowała serbską walkę z korupcją wnikliwie, zwłaszcza, jeśli chodzi o 24 przypadki prywatyzacji, które budzą kontrowersje – ocenił Drago Kos, szef grupy roboczej ds. korupcji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

To, że na płaszczyźnie walki z korupcją jest jeszcze wiele do zrobienia wiedzą także członkowie organizacji Transparency Serbia, którzy przedstawili 14 priorytetów w tej dziedzinie na najbliższe 4 lata. Są to, między innymi, aktywny udział policji i prokuratury w walce z tego rodzaju przestępczością, kontrola kompetencji Koordynatora Rządu ds. walki z korupcją oraz wprowadzenie ustawy o ochronie informatorów. TS nie tylko podała te priorytety do publicznej wiadomości, ale wezwała też partie polityczne biorące udział w wyborach by włączyły je w swoje programy wyborcze. Członkowie organizacji podkreślili również, że konieczne jest wprowadzenie do Kodeksu Karnego obowiązku zwolnienia z odpowiedzialności tego, kto do wręczenia łapówki został zmuszony, i kto taki fakt zgłosi odpowiednim służbom. Podkreślają też konieczność innych zmian w prawie karnym, dzięki którym efektywność wykrywania nadużyć.

Niewystarczająca poprawa sytuacji na polu walki z korupcją może znacznie odsunąć wejście Serbii do UE. Drago Kos podkreśla, że nie wystarczą raporty wysyłane z Belgradu. Unia pozostawia decyzję o postępowaniu z przypadkami korupcji władzom kraju, jednak w przypadku bezczynności może żądać czegoś więcej.

– Walka z korupcją to polityczny warunek UE, co znaczy, że się o nim nie dyskutuje – UE nie odstąpi od tych żądań, to jest pewne, i oznacza tylko jedną rzecz: dopóki w Serbii wszyscy ludzie – bez względu jak się nazywają i z jakiej partii pochodzą – nie będą równo odpowiadali przed sądem – nie będzie wejścia do Unii. Kropka – powiedział Kos.

W 2013 roku Serbia zajęła 72 miejsce spośród 177 państw świata pod względem występowania korupcji.

Źródła: b92.net, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE