Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia: Wizyta księcia Karola
mondo.rs
mondo.rs

Serbia: Wizyta księcia Karola

Książę Karol i Kamila Parker-Bowles przybyli z wizytą dyplomatyczną do Serbii 16 marca 2016 r. Belgrad był pierwszym przystankiem w ich dwudniowym pobycie w Serbii, oraz kilkudniowym w krajach regionu.

Ambasador Wielkiej Brytanii, Denis Keefe, nazwał tę wizytę najważniejszą wizytą dyplomatyczną Zjednoczonego Królestwa od 1978 roku, kiedy to ostatni raz książę Karol odwiedził Serbię. Ponadto, w 2016 roku mija 180 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma państwami.

Na lotnisku im. Nikoli Tesli na książęcą parę czekał premier Serbii, Aleksandar Vučić wraz z marszałkinią parlamentu i ambasadorem Wielkiej Brytanii. Dzieci w ludowych strojach przywitały gości “chlebem i solą”. W pierwszej kolejności książę Karol spotkał się z prezydentem, Tomislavem Nikoliciem, z którym następnie złożył wieńce pod pomnikiem Obrońców Belgradu i cmentarzu wojskowym, gdzie oddali hołd nie tylko żołnierzom, ale także cywilnym ofiarom obu wojen domowych z obu państw. Na cmentarzu odsłuchano także hymnów obu państw. Książę Karol i księżna Kamila przespacerowali się na twierdzę Kalemegdan, a pod koniec spotkania prezydent Nikolić podarował książęcej parze unikatowe wydanie dzieł zebranych Williama Shakespeara cyrylicą.

Tego samego dnia Karol spotkał się z patriarchą Irinejem i przedstawicielami innych kościołów i związków wyznaniowych. Wspólnie zwiedzili oni cerkiew Świętego Sawy. Następnie doszło do spotkania Karola z księciem Aleksandrem Karadziordziewiciem, z którym to angielska rodzina królewska powiązana jest więzami rodzinnymi i towarzyskimi. Książę Karol otrzymał w prezencie wina oraz ikonę Świętego Jerzego.

Dzień książęca para zakończyła na uroczystej kolacji, na którą zaprosił ich premier Vučić. Na kolacji obecni byli ministrowie, dyplomaci, przedstawiciele kultury.

Podczas drugiego dnia wizyty książęca para gościła w serbskim parlamencie, gdzie przemówienie wygłosił książę Karol. Wyraził on poparcie dla regionalnej polityki Serbii. Mówił o historii, która właśnie na Bałkanach w dużym stopniu wpływa na teraźniejszość. – Nie można o niej zapominać, ale też nie można być jej niewolnikiem – mówił.

Pobyt w Serbii trwał dwa dni. Następnie książę Karol i księżna Kamila udali się do Kosowa, Czarnogóry oraz Chorwacji.

Źródła: blic.rs, newsweek.rs, b92.net, b92.net, mondo.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE