Home / Bałkany / Grecja / Serbia: Wizyta Tomislava Nikolicia w Grecji

Serbia: Wizyta Tomislava Nikolicia w Grecji

W piątek, 9 listopada, rozpoczęła się zaplanowana na 3 dni wizyta serbskiego prezydenta Tomislava Nikolicia w Grecji.
W pierwszym dniu pobytu Nikolić rozmawiał z  przedstawicielami  najwyższych greckich władz. W trakcie oficjalnego spotkania prezydent Grecji Karolos Papoulias, odwołując się do  dobrych relacji od wieków łączących oba państwa, zapewnił, że jego kraj w pełni wspiera Serbię w jej drodze do Unii Europejskiej i podkreślił, iż jest to ważna kwestia dla stabilności całego Półwyspu Bałkańskiego. Papoulias wspomniał również, że Grecja dalej będzie popierać stanowisko Serbii w sprawie Kosowa. Podobne zapewnienia padły z ust marszałka greckiego parlamentu Vangelisa Meimarakisa, z którym Nikolić rozmawiał o zacieśnieniu współpracy między oboma krajami.
Serbski prezydent w Atenach spotkał się także z premierem Grecji Antonisem Samarasem oraz z Vangelosem Venizelosem przewodniczącym wchodzącej w skład koalicji rządzącej partii PASOK (Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny).
Tomislav Nikolić, grecki minister ds. rozwoju Konstantinos Hatzidakis oraz przedstawiciele Izby Gospodarczej Grecji uczestniczyli w zorganizowanym przez ambasadę Serbii spotkaniu przedsiębiorców z obu państw. Prezydent zauważył, że mimo kryzysu Grecja jest ważnym partnerem gospodarczym dla Serbii oraz zachęcał do nowych inwestycji w kraju. Obiecał  również, że władze dołożą wszelkich starań, by uprościć biurokratyczne procedury i walczyć z korupcją.
W sobotę, 10 listopada,  Tomislav Nikolić oraz szef dyplomacji Ivan Mrkić i minister kultury Bratislav Petković na cmentarzu wojskowym „Zeitinlik” w Salonikach oddali hołd żołnierzom, którzy brali udział w walkach toczonych w czasie pierwszej wojny światowej. Później prezydent udał się na Górę Athos, gdzie spotkał się z serbskimi duchownymi i odwiedził  monaster Chilandar.
W niedzielę, 11 listopada, Nikolić uda się na wyspę Vido, gdzie będzie uczestniczył w organizowanej co rok uroczystości upamiętniającej serbskich żołnierzy, którzy zginęli w tym miejscu podczas pierwszej wojny światowej.  Na  niedzielę zaplanowana została także wizyta prezydenta z „Domu serbskim” na Korfu.

Źródła: .politika.rs, blic.rs, tanjug.rs, rts.rs, danas.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE